Guinness Rekorlar Kitabında Bir Koleksiyoner

Akın Gökyay’ın, 1975 yılından bu yana dünyanın dört bir yanından aldığı satranç takımlarından oluşan 412 parçalık bu koleksiyonu 31 Ocak 2012 yılında Guinness Rekorlar kitabına girmeye hak kazandı. Kültürel çağrışımları ve alındığı ülkelerin özelliklerini görmenin mümkün olduğu ve bugün 540 parçaya ulaşan koleksiyonda Şirinler, Red Kit, Yüzüklerin Efendisi gibi çocuklara da hitap eden ve tematik setlerin yanı sıra politik karşılaşmaları yansıtan ve bir konu etrafında oluşturulan setleri de görmek mümkün.

Dünyanın dört bir köşesinden, en çok okunan ve 7’den 70’e herkesin büyük bir ilgi ile takip ettiği Guinness Rekorlar Kitabı 2012 edisyonunda koleksiyonuyla yer alan Gökyay, satrancı seçkin bir oyun olarak tanımlarken, satranç takımlarını da o ülkelerin kültür elçisi olarak görüyor.

Satranç takımı koleksiyonlerliğine, 1975 yılında gördüğü ilk satranç takımı setini almak için üç gün boyunca Milano’daki dükkanın açılmasını bekleyerek başlayan Gökyay’ın bu tutkusu ve heyecanı, 35 yıla yayılarak bugün 540 parçadan oluşan dünyanın en büyük satranç takımı koleksiyonuna dönüşmüş durumda.

Gökyay’ın sahip olduğu satranç takımları, ağaç, metal, balık kemiği, mermer, sabuntaşı, keçe ve mermer tozu ile polyesterin karışımından oluşan döküm satrançlara kadar pek çok materyalden oluşmuş. Ancak Gökyay, koleksiyonu için satranç takımlarını seçerken; malzemeden daha çok, o bölgenin kültürünü yansıtacak bir özelliğe sahip olmasına öncelik veriyor.

Gökyay’ın 1975 yılından bu yana 6 kıtada 103 ülkeden topladığı ve Guinness Rekorlar Kitabı’na da giren 540 satranç takımı Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nde sergileniyor. Ünlü İspanyol mimar Gaudi'nin tasarladığı takım başta olmak üzere birbirinden değerli satrançların yer aldığı Müze, Ankara’nın başkent oluşunun 92. yıldönümü olan 13 Ekim’de kapılarını ziyaretçilerine açacak.

Türkiye’nin köklü mobilya üreticilerinden Nurus’un ortaklarından işadamı Akın Gökyay, başkentlilere dünyanın en büyük satranç müzelerinden birini armağan etti. Ankara Altındağ'da Hamamönü bölgesinde  tarihi iki konağın birleştirilmesiyle oluşturulan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nde, Şili’den Madagaskar’a, Amerika’dan Endonezya’ya, Tanzanya’dan Türkmenistan’a, Kırgızistan’dan İtalya’ya, Fransa’dan Yeni Zelanda’ya kadar 103 ülkeden toplanan satranç takımlarında dünyaya yön veren olayların izdüşümünü görmek mümkün olacak.

Halen satranç takımlarını çoğaltmaya devam eden Gökyay’ın, kupa, baston ve tespih gibi farklı koleksiyonları da bulunuyor. Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak ailecek gezebileceğiniz ve çocuklarınızın satranca ilgisini arttıracak bu müzeyi gezmenizi önerir mutlu bir hafta sonu geçirmenizi dileriz.