Güne Zinde Başlamak İçin Neler Yapmalıyım?

Güne Zinde Başlamak İçin Neler Yapmalıyım?

Güne zinde başlamak ve devam ettirmek, özellikle öğrencilerin öğrenim süreçlerini etkileyen önemli nedenlerin başında gelmektedir. Sabah uyanmakta zorluk yaşamak, gün içerisinde kendini yorgun hissetmek ve en önemlisi konsantrasyon eksikliği yaşıyorsanız makalemiz sizleri güne zinde başlatacak pratik cevaplar sunacaktır.

Psikolojik durumunuzu belirleyen en önemli faktör; sabah uykudan uyandığınızda içinde bulunduğunuz haldir. Gün nasıl başlarsa öyle devam eder. Özellikle öğrencilerin sabahları uyanma ve derslerini takip etme sorunlarına çözüm olabilecek önerileri maddeler halinde derledik.

Her Gün Aynı Saatte Uyanın
Öğrenciler için özellikle hafta sonları geç saatlerde yatıp geç saatlerde uyanmak isteği bir çok programın önüne geçmektedir. Fakat hafta sonu yapılan bu değişiklik vücudun biyolojik saatini ve ayarlarını da bozmaktadır. Hafta sonları da hafta içi uyuduğunuz ve uyandığınız saatlere uymanız vücudunuzun bu rutine alışmasına ve yorgunluğa karşı güçlenmesine neden olacaktır. Bu yüzden her gün aynı saatte uyanmak zinde kalmanın ilk kuralıdır.

Alarmı Ertelemeyin
Sabah alarmınızı tam uyanacağınız saate kurun, ne erken ne geç. Alarmı erken bir saate kurup 5’er dakikalık kısa uykulardan alacağınız keyif elbette ki muhteşem bir huzur gibi gelebilir. Fakat yapılan araştırmalar, bunun çok yanlış olduğunu ve vücudu fazlasıyla yoran ve enerjinizi tüketen bir alışkanlık olduğunu ortaya koymaktadır. Alarm bir kez çalmalı ve tek seferde uyanılmalıdır.

Uyanır Uyanmaz Bir Bardak Su
Gece boyunca vücudumuz su kaybeder ve bu durum bizleri aşırı halsiz bırakır. Bu olumsuz durumu olumluya çevirmek ise oldukça kolaydır. Sabah uyanır uyanmaz bir bardak su içmeniz, bedeninize ve ruhunuza düşündüğünüzden daha fazla enerji verecektir ve bu enerji ile güne zinde başlayabileceksiniz. Sabahları içeceğiniz bir bardak su ile metabolizmanızın da hızlanmasını sağlarsınız.

Güneş Doğmadan Önce Uyanın
Uyku problemi yaşayanlara sıklıkla önerilen konuların başında yatak odalarının karanlık şekilde kullanılmasıdır. Gece uyumak için doğru olan bu önerme sabahları bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü karanlık bir odada uyanmak oldukça zordur. Sabahları zinde uyanmanın bir diğer önemli adımı sabahları güneşin sizi uyandırmasına izin vermenizdir.

Alarmınız Güzel Bir Müzik Olsun
Çoğunlukla yapılan bir hata; alarmın tedirgin veya rahatsız edici, zorlayıcı ve gürültülü bir müzik olarak tercih edilmesidir. Bu kötü tercihin sizi uyandıracağı doğrudur fakat rahatsız edici bu gürültü ile uyanmak enerjinizi düşürecek ve güne enerjik başlamanıza engel olacaktır. Halbuki motive edici ve huzur verici bir müzik tercih etmiş olursanız bu müzikle güne başlamak sizi zinde tutacaktır.

Sabah Egzersizleri
Herkes bilir ki egzersizle güne başlamak müthiş bir enerji kaynağıdır. Bütün gece hareketsiz kalan vücut sabah yapılan esneme hareketleri ile çalışmaya ve güce kavuşur. Tabi herkesin sabah spor yapacak zamanı olamaz fakat asansör yerine merdiven tercihi de bir spor faaliyetidir. Unutmamak gerekir ki en iyi spor yürüyüştür.

Sabahların Vazgeçilmezi Kahvaltı
Kahvaltısız bir güne başlamak aslında o güne yarım başlamak demektir. Özellikle protein ağırlıklı yapacağınız kahvaltı sizi güne en iyi şekilde hazırlayacaktır. Kahvaltı menünüze yoğurt, yumurta ve süt ile yüksek proteinli tahılları eklemeyi unutmayın.

Sağlıklı ve mutlu bir güne başlamak için yukarıda saydığımız adımlar sadece birer başlangıç ve alışma rutinidir. Güne zinde başladığınızda sizin de fark edeceğiniz gibi bir çok sorununuz kendiliğinden yoluna girmiş olacak ve mutlu bir hayata kapı aralamış olacaksınız.

Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak başarılı ve mutlu günler dileriz.