Düzenli Günlük Tutmanın Faydaları

Düzenli Günlük Tutmanın Faydaları

İlkokul döneminde merak salınan, üç-dört gün istikrarlı bir şekilde devam edilip daha sonra tozlu raflara kaldırılan günlükler aslında insan için oldukça faydalı bir alışkanlıktır. Daha çok günlük olayların, krizlerin ya da yarım kalmış aşkların anlatıldığı sanılsa da günlükler insanların içine attıkları, kimseyle paylaşamadıkları durumların boş sayfalara aktarılmasına vesile olur.

Günü gününe ve tarih atılarak yazılması en belirgin özellikleri olan günlükler, Türk ve Dünya tarihinde de çok önemli eserler olarak karşımıza çıkar. Günlükler, tarihte birçok olayın açığa çıkarılmasına da yardımcı olmuştur.

Son yapılan araştırmalara göre, günlük tutan insanların tutmayanlara göre daha sağlıklı bir beyne sahip oldukları da açıklanmıştır. Psikologlara göre yaşadığımız olayları veyahut herkesten sakladığımız sırları kağıda dökmek bilişsel işlevin azalmasını önlüyor ve bu da günlüğün iyileştirici etkileri olduğu sonucunu ortaya çıkarıyor.  İşte günlük tutmanın bize sağladığı faydalar!

1. Birçok edebiyat tarihçisi ve bilim insanı tarafından yapılan açıklamalara göre günlük tutmak, akademik alanda daha başarılı ve verimli olmamızı sağlar.

2. Günlük tutmak, eleştirel düşünce gücünü geliştirerek kişinin kendisini ve başkalarını eleştirmesine ve doğru ile yanlışı daha iyi ayırt etmesine olanak sağlar.

3. Günlük tutmak, hayal gücünün zenginleşmesini sağlar. Hayal gücü zengin bireyler ise daha üretkendir.

4. Günlük tutmak, yazılı anlatım becerisini geliştirir ve kişilerin edebiyata yönelmesini sağlar. Bu sayede yeni sözcük arayışına giren insanların IQ seviyelerinde de artış görülür.

5. Günlük tutmak, konuşma bozukluklarının da büyük ölçüde düzelmesine yardımcı olur. Ayrıca Stanford Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre günlük tutmanın, bireylerin iletişim becerilerinin gelişmesine yardımcı olduğu açıklanmıştır.

6. Günlük tutmak, objektif tutumu güçlendirir. Çünkü günlük tutan insanlar yazdıklarını kimsenin okumayacağı düşüncesiyle yazar.

7. Günlük tutmak, duygusal zekayı geliştirir.

8. Günlük tutmak düzen istediği için istikrarlı olmayı sağlar ve düzenli yazmak da ruh sağlığı için önemli bir terapidir.