Mükemmel Ebeveynlerin 23 Özelliği

Mükemmel Ebeveynlerin 23 Özelliği

Kolejiniseç olarak düzenli olarak yayınladığımız içeriklerimiz ile velilerimizin çocukları ile mutlu ve sağlıklı bir birliktelik yaşamalarını hedefledik. Çocuk yetiştirme konusundaki en etkili düşünceleri ve yöntemleri sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Şimdi tüm zamanların en sevilen ve benimsenen öğütlerini, ailenizin tamamı üzerinde derin etkiler bırakacak bir makalede derledik.

1- İdareyi Ele Alın: Çocuklar belirli sınırları isterler. Bu, kafa karıştırıcı bir dünyayı anlamalarına ve yönetmelerine yardımcı oluyor. Onlara olan sevginizi sınırlarınızı belirleyerek gösterin, böylece çocuklarınız tutkularını güvenli bir şekilde keşfedebilir ve ortaya çıkarabilirler.

2- Çocuğunuzun Kanatlarını Kesmeyin: Çocuğunuzun hayatındaki görevi bağımsızlığını kazanmaktır. Çocuğunuz gelişimsel olarak oyuncaklarını toplayabilecek, tabağını masadan kaldırabilecek ve kendi kendine giyinebilecek kapasiteye sahipse, buna izin verin. Bir çocuğa sorumluluk vermek onun benlik saygısı (ve ruh sağlığı) için iyidir.

3- Her Şeyi Düzeltmeye Çalışmayın: Gençlere kendi çözümlerini bulma şansı verin. Bir çocuğun küçük hayal kırıklıklarını onu kurtarmak için aceleye getirmeden sevgiyle kabul ettiğiniz zaman, ona kendisine güvenmeyi öğretirsiniz.

4- Disiplin Cezalandırmak Demek Değildir: Disiplinli olmak ve sınırları zorlamak, çocuklara dünyada nasıl davranılacağını öğretir ve onlara yetkin ve sevecen olma konusunda yardımcı olur.

5- Hedeflerinizi Seçin: Çocuklar, tamamen içlerine kapanmadan çok fazla kural kabul edemezler. Kıyafet seçimi gibi küçük şeyler hakkında tartışmayı bırakın. Gerçekten önemli olan şeylere odaklanın.

6- Çocuklarınızla Oynayın: Onlara etkinliklerini seçmelerine izin verin ve kurallar hakkında sert olmayın. Akışa devam edin ve eğlenin. Bu yüzden buna ‘oyun’ deniyor.

7- Her Gün Birlikte Kitap Okuyun: Çocuğunuz henüz yeni doğduğunda başlayın kitap okuma işine. Bebekler anne-babalarının seslerini dinlemeyi seviyorlar. Çocuğunuza ve kitabınıza sarılmak onu bir ömür boyu okumaya hazırlayacak harika bir bağ deneyimidir.

8- Günlük Özel Zaman Çizelgesi: Çocuğunuza, kesintisiz olarak 10 ila 15 dakika birlikte takılabileceğiniz bir etkinlik seçmesine izin verin. Sevginizi göstermenin daha iyi bir yolu yok.

9- Babası İle Zaman Geçirmesine İzin Verin: Çocuklarımızın yaşamlarını iyileştirmek için kullanılabilecek en büyük kaynak, sıklıkla baba ile birlikte vakit geçirmektir. Babaları ile ilişkileri iyi olan çocuklar okulda daha başarılı olur, problem çözme konusunda daha başarılı olur ve onlara tanınan hayat ne olursa olsun genel olarak daha iyi başa çıkarlar.

10- Sıcak Anılar Biriktirin: Çocuklarınız muhtemelen onlara söylediğiniz hiçbir şeyi hatırlamayacak, ancak ailenizin ritüellerini ve birlikte yaptığınız aktiviteleri hatırlayacaklardır.

11- İyi Bir Rol Model Olun: Çocuklar ebeveynlerini izleyerek bir şeyler öğrenirler. Uygun, saygılı, iyi davranış modellemesi, onlara ne yapacağını söylemekten daha iyi sonuç verir.

12- Sinirlendiğinizde Bunu Belirtin: Bu, çocuğunuza nasıl ve ne zaman özür dilemesi gerektiğini göstermenin en iyi yoludur.

13- Biraz Daha Yeşilci Yaşamaya Özen Gösterin: Çocuğunuza çevresine dikkat etmenin kolay yollarını gösterin. Her geçen gün daha az çöp çıkarın, geri dönüştürün, tekrar kullanın ve koruyun. Bir öğleden sonranızı yeşil bir alandaki çöpleri toplamaya harcayın mesela.

14- Her Zaman Doğruyu Konuşun: Çocuğunuzun böyle davranmasını istiyorsunuz, değil mi?

15- Eşinizi Çocuklarınızın Önünde Öpün ve Kucaklayın: Evliliğiniz, çocuklarınız için bir ilişkinin nasıl göründüğü, hissettirdiği ve neye benzediği konusunda tek örnektir. Bu nedenle, büyük bir standart belirlemeniz gerekebilir.

16- Ebeveynlik Farklılıklarına Saygı Gösterin: Eşinizin çocuk yetiştirme konusundaki temel yaklaşımını destekleyin. Eşinizle olan tartışmalarınız evliliğinize ve çocuğunuzun güvenlik duygusuna çok fazla zarar verebilir.

17- Doğru Övgülerde Bulunun: Sadece 'Harika' diyerek çocuğunuza klişe övgülerde bulunmayın. Geri bildirimi hak etmesi için ne yaptığı hakkında spesifik olmaya çalışın. Atıştırmalıkları istemek için telefonla oynamayı bırakarak beklemek zordu, sabrını çok beğendim' diyebilirsiniz.

18- ‘Hayır’ Demeyi Bilin: İşinizde ek sorumluluklar üstlenmenize yönelik baskılara hayır demeyi bilin. Çocuklarınızla daha fazla vakit geçirmekten hiç pişman olamazsınız.

19- Çocuklarınıza Ufak Bir Cesaret Numarası Öğretin: Mesela her zaman karşılarındaki kişinin gözlerinin rengini fark etmesini söyleyin. Göz teması kurmak tereddütlü bir çocuğun daha emin görünmesini sağlar.

20- Çocuğunuza Sorumluluk Sahibi Bir Vatandaş Olmayı Öğretin: Yıl boyunca başkalarına yardım etmenin yollarını bulun. Çocuklar bu tarz topluluklarda gönüllü çalışarak kendilerine yeterlilik duygusu kazanırlar.

21- Yemek Kavgalarından Kaçının: Sağlıklı bir çocuk içgüdüsel olarak ne kadar yemek yemesi gerektiğini bilir. Tabağındaki her hangi bir yemeği bitirmekten kaçınırsa, bırakın öyle yapsın. Açlıktan ölmeyecek emin olun.

22- Çocuklarınızın İstekte Bulunmasına İzin Verin: Haftada bir kez, çocuklarınızın akşam yemeği için neyi istediğini sorun. Onlara göre yemek hazırlayın.

23- Günde Bir Çok Kez 'Seni Seviyorum' Deyin: Bir çocuğu şımartmak için duygusal sözler kullanmakla hiçbir şey kaybetmezsiniz.