Harlem Globetrotters 90 Yaşında..!

Bilenler bilir; Harlem Globetrotters, ABD'nin New York kentinde kurulmuş basketbolu komedi ve şovla birleştiren bir basketbol takımıdır.

1926 yılında Abe Saperstein tarafından Şikago, Illinois'de kurulmuştur. Takımın adının Harlem olması Afro-Amerikan topluluğa yönelik olmasından dolayıdır. Uzun yıllardır gösteri maçları için çeşitli ülkelerde gösteri maçları düzenleyen ve 130 ülkede 20.000'den fazla maç yapan bu takım, daha önce NBA'de oynamış fakat daha sonra oyuncuların kuralsızlıkları yüzünden önce para cezasına çarptırılmış oyuncuların bu davranışlarını devam ettirmesi nedeniyle NBA'den ihraç edilmiştir.

Globetrotters'in kuruluşu ve ilk yılları hakkında tam olarak bir görüş birliği yoktur. Resmi tarihe göre, 1926 yılında Savoy Gösteri Salonu'nda takımın kuruluşunun yapıldığına dair bilgiler vardır. Ancak söz edilen salon 1927 yılında açıldığından bu bilgilerin doğruluğu hakkında şüpheler vardır. Ancak kesin olan bilgilere göre, Globetrotters 1920'lerinde Chicago'nun güney bölgesinde kurulmuş ve ilk oyuncular bu bölgeden çıkmıştır. Ayrıca hemen hemen tüm oyuncuların Wendell Phillips Academy okulunda öğrenci olduğu da bilinmektedir.

Harlem’in Onursal Üyelerinin arasında Henry Kissinger, Bob Hope, Kareem Abdul-Jabbar, Nelson Mandela ve Papa II. John Paul’de bulunmaktadır. Sporun sadece kazanmak olmadığını genç nesillere en güzel anlatan Harlem Takımı’nın haberimizin video galerisinde yer alan 90. Yaş Günü videosunu izlemeyi unutmayınız. İyi seyirler dileriz.