Hızlı Test Çözme Taktikleri

Hızlı Test Çözme Taktikleri

Öğrencilerimizin test sınavlarında başarısız olmalarının tek sebebi bilgi eksikliği değildir. Test soruları için gerekli teknik bilgiyi kullanamamaları, sorulara yaklaşım tarzları veya soru sitiline aşina olmamaları başarısızlığın nedenleri arasındadır. Test tecrübesi, sınav sonucunu etkileyen en önemli etkenlerden biridir. Bu çözme tekniğini iyi bilmek ve iyi kullanmak sınavlarda istenen sonuca ulaşmayı kolaylaştıracaktır.

Test sınavları, öğrencilerimizin zamanla yarıştığımız sınavlar olduğu için, sınav anında zamanı en etkin şekilde kullanmak test tekniğini iyi bilmekten geçiyor.

Bu teknikleri Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak sizler için derledik.

Hızlı Test Çözme Teknikleri:

Bir konu testini çözmeden önce o konuyu iyi öğrenin. Soru çözerek de konuyu öğrenip öğrenmediğinizi kontrol edebilirsiniz hem de o konuyu tekrar edersiniz. 

Soruları zaman tutarak çözün. Çünkü gerçek sınav sadece bilginizi değil bilgiyi kullanma hızınızı da ölçmektedir. 

Boş bıraktığınız veya yanlış çözdüğünüz soruların doğru çözümlerini öğrenin. 

Sınav anında bir soruya çok fazla takılmayın. Zamanınızı harcamayın ve kendinizde stres oluşturmayın. Çözemedeğiniz soruları sonraya bırakarak yeniden çözmeye çalışın.

Sadece soruyu daha kolay çözmenizi sağlayacak önemli kelimelerin altını çizin. Sorudaki her şeyin altını çizmek kafanızı karıştırabilir, dikkatinizi dağıtabilir. 

Her gün öğrenmekte olduğunuz konu ile ilgili belirli miktarda soru çözmeye çalışın ve zamanla bu soru miktarını arttırın. 

Öncelikle soru kökünü daha sonra verilen bilgileri okuyun. Soruyu ve verilen bilgileri anlamadan şıkları okumaya başlamayın. 

Bütün şıkları mutlaka okuyun. Şıkların hepsini okumadan doğru olduğuna inandığınız şıkkı işaretlemeyin. 

Yanlış olduğundan emin olmadıkça, ilk işaretlediğiniz cevabı değiştirmeyin. 

Uzun paragraftan oluşan soruları “uzun soru zordur” yargısında bulunarak okumadan geçmeyin. Uzun paragraf türündeki sorular daha kolay sorulardır. Ve genelde cevaplar paragrafın içinde bir yerlerdedir. 

Doğru cevaba daha kısa sürede ulaşmak istiyorsanız yanlış olduğuna inandığınız şıkları hızlıca eleyin. 

Sayısal sorularda işlemleri mutlaka kaleminizi kullanarak yapın. Hafızanızdan işlem yapmak hem sizi hataya sürükleyebilir, hem de daha fazla zaman kaybına neden olur