İlginçlikleri İle Dünyanın En Özel Okulları

İlginçlikleri İle Dünyanın En Özel Okulları

Eğitim, temel ihtiyaçlarımızın arasında yer alıyor. Tam anlamıyla zorunlu diyemesek de günümüz çağında eğitimsiz kişiler ve eğitimsiz toplumlar hayat sahnesinde yer almakta oldukça güçlük çekiyorlar.

Eğitim denilince de haliyle akla ilk gelen şey ‘okul’ oluyor. Okullar, her toplumda, her ülkede yani kısacası insanın bulunduğu her yerde var. Çeşitliliğin bu kadar fazla olması birçok farklılığı da beraberinde getiriyor. İşte size dünyanın en ilginç özel okulları!

DANİMARKA (KOPENHAG) – KÜP ÖZEL OKUL

Lise eğitiminin verildiği bu okul hayli ilginç. Dersler, kocaman cam bir küpün içinde işleniyor. Hatta küpün özel bir adı bile var: GYMNASİUM. Okul, ‘’davul’’ adı verilen sınıflara ayrılmış ve amaç öğrencinin rahat etmesi ve analitik düşünmesini sağlamak.

FRANSA – YEMYEŞİL OKUL

Bu okulda çatılar dahil her yer çimlerle kaplı. Öğrencilerin dışarda daha fazla vakit geçirmesi ve temiz hava almaları için tasarlanan bu okulda yazın dersler bahçede çimlerin üstünde işleniyor.

NİJERYA (LAGOS) – YÜZEN OKUL

Afrika kıyılarında bulunan, lagünde yükselen su seviyesine direnmek için inşa edilmiş olan bu okul oldukça farklı bir yapıya sahip. Kötü hava koşullarında bile eğitimin devam etmesine yetecek kadar sağlam olan su üstünde yüzen okul, oyun alanları ve birçok sınıfa sahip.

ABD (OHİO) – OFİS ÖZEL OKUL

Oldukça ilginç ve modern olan bu okulda sınıf yok. Orta alanda bulunan birçok bölmede her öğrencinin ayrı bir masası, bilgisayarı ve rehber öğretmeni var. Her öğrencinin kendi öğrenme planı var ve öğrenciler kendi başlarına öğrenirler. Ancak çok zorunlu bir durumda soru sorarak rehber öğretmenlerine başvurabilirler.

ÇİN (GUİZHOU) – DONGZHONG MAĞARA İLKÖĞRETİM OKULU

Bir mağaranın içinde bulunan bu okul devlet desteğinden oldukça mahrum. 8 öğretmen ve 200’e yakın öğrenciye sahip mağara okulda öğrenciler günlerinin dörtte birini burada geçiriyor.

BANGLADEŞ – TEKNE OKULLARI

Kötü iklim şartlarına sahip ve yılda birçok kez sele maruz kalan Bangladeş’de ki Tekne Okulları, öğrencilerin düzenli olarak okula devam edebilmeleri için tasarlanmış. Her tekne okulda ufak bir kütüphane ve internet erişiminin sağlandığı bir bilgisayarlı oda mevcut. Bu okullar eğitimin önünde hiçbir engelin duramayacağının kanıtı.