İngilizce Öğrenmenin Eğlenceli 10 Yolu

İngilizce Öğrenmenin Eğlenceli 10 Yolu

Günümüz şartlarında İngilizce bilmenin öneminden bahsetmek artık önemsiz konular arasında yer almaktadır. Eğitim sistemimiz içerisinde tek dil bilmenin yetmediği, özel okulların ikinci ve üçüncü dil eğitimi verdiği koşullarda sizlere İngilizce öğrenmenin etkili ve eğlenceli yollarını sunuyoruz.

Özellikle yaz tatilini fırsata çevirmek isteyen öğrenciler için iyi bir pratik ve başlangıç olacak ipuçlarına ulaşmak ise çok kolay. Kısa sürede hızlı yol almak isteyen herkesin uygulayacağı adımların başarılı olması için sadece düzenli çalışmak ve pratik yapmak gerekiyor.

İşte İngilizce öğrenmenin etkili ve eğlenceli 10 yolu:

İngilizce Yayın Yapan Radyo Kanallarını Dinleyin 
Eğlence, spor, siyaset, ekonomi.. Hangi alana ilginiz varsa o konuyla ilgili özel yayın yapan bir radyo kanalını takip edebilirsiniz. Arabada eve giderken, müzik çalarınızdan veya telefonunuzdan takip edebileceğiniz yayınlar ile kulağınız ve zihniniz İngilizce ile meşgul olacak ve kelimelere aşinalık kazanacaktır.

Video Paylaşım Sitelerini Takip Edin
Sosyal medyanın gelişmesi ile birlikte video paylaşımlarının arttığı günümüzde bir çok yararlı videoya ulaşmakta kolaylaştı. İyi bir izleyici için; dinlemekten daha yararlı olan öğrenme yöntemi izlemektir. İzlerken bir çok farklı pratiği de yapmış olursunuz. Dinleme, okuma izlemenin yardımcı öğeleri olmaktadır.

Kendinizle İngilizce Konuşun veya Şarkı Söyleyin
Garantili bir öğrenme yöntemi olan şarkı söylemenin yanında yalnız kaldığınızda kendinizle İngilizce konuşmak dil pratiği açısından ilginç ve etkili bir yol olarak uzmanlarca önerilmektedir. Bu pratiği sıklıkla tekrarlamak bir zaman sonra akıcı bir konuşmaya sahip olmanıza önemli katkılar sağlayacaktır.

Hayranı Olduğunuz Bir Ünlünün Konuşmalarını Takip Edin
Bir çoklarımız için defter, kitap ders çalışmak motive edici bir durum değildir. Bunu eğlenceli bir hale getirmek ister misiniz? İşte basit ve etkili çözüm: Hayranı olduğunuz bir ismin röportajlarını okumak. Bu pratik saatler sürecek eğlenceli bir çalışma olacaktır.

İngilizce Konuşan Kimselere Kulak Misafir Olun
Özellikle turistlerin yoğun olduğu bölgelerde kolaylıkla uygulayacağınız bu yolla doğal konuşma ve aksanınızı kolaylıkla ilerletebilirsiniz. Daha önce duymadığınız kelimeleri daha sonra hatırlamanız için yanınızda not defteri bulundurmanızı öneririz.

Yazılı Basın Organlarından Birini Takip Edin
Magazin bülteni dahi olsa yazılı medyadan bir örneği muhakkak edinin. Reklam kısımlarına dahi titizlikle göz gezdirdiğinizde bir şeyler öğrenmiş olduğunuzu fark edeceksiniz.

Şarkı Sözlerini Takip Edin
Şarkıların sözleri (lyrics) ile birlikte yayınlanan klipleri izlemek hem eğlendirici hem de öğretici aktiviteler bütünü olacaktır. Sevdiğiniz şarkıları daha doğru telaffuzlarla söylemekte sizi motive edecektir.

Dizi - Film İzleyin
Özellikle anadili İngilizce olan dizileri Türkçe Altyazı seçeneğiyle izleyin. Sadece dizileri değil filmleri de bu işin içine katın. Böylece hem güzel vakit geçirmiş olur hem de bol bol pratik yapmış olursunuz. Ayrıca izlediğiniz dizi veya filmlerle ilgili makaleleri ve güncel bilgileri online olarak da takip etmelisiniz.

Arkadaşlar En İyi Öğretmendir
Sosyal Medyada İngilizce konuşan arkadaşlarınız varsa onların paylaşımlarını günlük olarak takip etmek size düşündüğünüzden daha çok yarar sağlayacaktır. Arkadaşlar bilmediğiniz her hangi bir soruyu çekinmeden sorabileceğiniz güvenilir kaynaklardır. Yeter ki siz kaynakları kullanmak isteyin.

Kendinizi Zorlayın
Sokakta gördüğünüz bir turiste yardımcı olarak, hem ona yardım etmiş hem de kendinize pratik yapma imkanı sağlamış olursunuz. Dersten sonra öğretmeninizle İngilizce konuşmaya çalışabilirsiniz. Kendinizi kötü duruma düşüreceğinizi düşünmeden kendinizi İngilizce konuşmak için zorlamalısınız. Çünkü beyin zorlanmadan size istediğinizi vermeyecektir.