İyi Bir Ebeveyn Olmanın Altın Kuralları Nelerdir?

İyi Bir Ebeveyn Olmanın Altın Kuralları Nelerdir?

Eğer daha önce uçağa binmişseniz şahit olmuşsunuzdur. Kabin görevlileri uçak kalkmadan önce kurallarını anlatır. Kabin basıncının daralması durumunda düşen maskelerden önce kendi maskenizi sonra çocuğunuzun maskesini takmanızı söyler.

Oysa toplumda iyi ebeveyn olmanın kuralı her durumda önce çocuğunu düşünmekten geçer. Bu yüzden çoğu ebeveyn kendinden önce her zaman çocuğunu düşünmenin ebeveynliğin altın kuralı olduğunu düşünür.

Şimdi Filmi Baştan Seyredelim

Görevli kişi kabin basıncının düşmesi durumunda maskeyi önce çocuklarınıza, sonra eşinize takmanızı sonra uçakta yakınınızda oturan diğer insanların maskelerini takıp takmadığını kontrol etmenizi bütün bunlardan sonra kendi maskenizi takmanızı isteseydi gerçekten kendi maskenizi takmaya enerjiniz, nefesiniz kalır mıydı?

Bu gerçekten çok zor. Fakat bugün günlük hayatında birçok ebeveyn böyle davranıyor. Bu çok fedakar bir davranış gibi gözükse de, kendi duygularını, fiziksel ihtiyaçlarını ihmal etmek kişilerin hem psikolojik olarak hem fiziksel olarak yıpranmasına neden olmaktadır. Bilinen bir gerçek var ki böyle bir yaşam tarzına sahip olan insanlar, daha sık anksiyete bozukluğu, depresyon gibi ruhsal rahatsızlıklar yaşanıyor.

İyi Ebeveyn Olmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Kendinize Zaman Ayırın

Her gün yalnızca kendiniz için biraz daha fazla zaman ayırmanız sizi daha iyi bir ebeveyn, daha sevecen bir eş, daha verimli bir yönetici, daha candan bir arkadaş, daha sabırlı bir insan yapabilir. Son zamanlarda özellikle birçok insan çoğu şey için zaman bulamamaktan yakınır. Günlük hayatınız içinde ufak değişiklikler yaparak kendinize daha fazla zaman bulabilirsiniz.

Hayatınız da kendinize kaç kere? “Bu gerçekten gerekli mi?” sorusunu sordunuz? Bu soruyu günlük hayatınızda kendinize daha çok sorun.
Yaşamınızı kolaylaştırmak için hayatınıza rutinler ekleyin. Bilinmezlik insanları kaosa sürükler. Eğer rutin giden alışkanlıklarınız olursa işler yoldan çıkmadan her şeye daha kolay ve hızlı müdahale edebilir, daha rahat plan yapabilirsiniz.

İsteklerinizi Direkt Olarak Belirtin

Gerçekten istediğiniz şeyi talep etmeyi öğrenin. Özellikle kadınlar, eşlerine bazı şeyleri direkt söylemek yerine mesajlar göndererek onlarını anlamasını ister. Ev işlerinde yardıma ihtiyacınız varsa bunu eşinize ‘bugün çok yoruldum’ diye söylemek yerine eşinizden size yardımcı olmasını direkt olarak ona söylemeyi tercih edin.

Kendinize ve Bedeninize İyi Bakın

İyi bir uyku ve beslenme alışkanlığının kişilerin stres düzeylerini etkilediğini unutmayın. Kendinizi sürekli eleştirmek yerine olumlu özelliklerinize odaklanın. Sürekli kendinizi eleştirmek sürekli olumsuza odaklanmak demektir. Bu da kişileri stres ve kaygıya yönlendirmektedir.

Eşinize Zaman Ayırın

Yalnızca kendinize değil eşiniz ile ilişkinize de zaman ayırmayı ihmal etmeyin. Çocuk doğunca tüm ilgi onun üzerine toplanır. Ebeveynin hayatları sadece çocuk üzerinde dönmeye başlar. İlişkilerde aynı insanlar gibi ihmal edilir, ilgisiz kalırsa daha kırılgan ve kopyaya daha yatkın olur.

Mutlu ve sağlıklı çocuk huzurlu aile ortamında yetişir. Unutmayın davranışlarınızı değiştirmek yaşamınızı değiştirmektir.