Kalıcı Başarının Sırrı: Orman Anaokulları

Günümüzde çocuklar günlerinin önemli bir kısmını ev, okul, kreş gibi kapalı ortamlarda geçiriyorlar. Başarının bu yolla güvence altına alındığına ikna olan ebeveynler ise zorunlu hissettikleri bu duruma gönüllü razı oluyorlar.

Öğrencilerin bir yarış içine girmeleri, anaokulundan başlayıp üniversiteye kadar ve sonrasında iş hayatında devam eden başarı endeksleri, çalışma şekilleri ve tempoları artık ilkokuldan anaokulu sıralarına kadar inmiş durumda.

Ancak yapılan son araştırmalar anaokulu çağındaki çocukların elde ettikleri bilgi kazanımlarının uzun vadeli faydasının olmadığını ortaya koymuştur. Anaokulu çağındaki çocukların oyunu merkeze alarak, özgür ortamlarda ve bu iki bileşen temelinde elde ettikleri kazanımlar başarıya daha fazla etki etmektedir.

Özellikle Danimarka özelinde Dünyaya yayılan bu model “Orman Anaokulu” olarak isimlendirilmiş ve yeni değil 1950 yılına kadar gidiyor. Peki Orman Anaokulu nedir?

Çatısı ve duvarları olmayan okullar olarak bilinen Orman Anaokulları, üç ve altı yaş arasındaki çocukların mümkün olduğunca dışarıda eğitim görmelerini sağlıyor. Danimarka gibi soğuk bir iklimde bile çocukları dışarıda kar kıyafetleri ile görebilirsiniz.

Öğretmenler öğrencilerini olabildiğince serbest bırakıyorlar ve daha çok uzaktan rehberlik etmekle yetiniyorlar. Günlük aktiviteler içinde; ağaçlara tırmanma, saklambaç, oyuncak yapmak, arkadaşlar ile birlikte barınak yapmak bir hem öğretici hem de eğlendirici çalışmalar var. Yine birlikte şarkı söylemek, tiyatro oyunları hazırlamak, resim yapmak gibi aktivitelerin de mevcut olduğu Orman Okullarında çocukların sonuçları nedir diyecek olursak işte cevabı.

Yapılan bilimsel çalışmalarda bu okullara devam etmiş çocukların; sosyal olarak daha yetkin, daha iyi iletişim kurabilen, daha meraklı oldukları saptanmıştır. Ve tahmin edeceğiniz gibi daha sağlıklı vücutlara sahiptirler. Bir başka gösterge ise; Danimarka’nın öğretim başarısında dünyanın sayılı ülkelerinden birisi olmasıdır. Ayrıca Danimarka’nın sayılı mutlu ülkelerden olduğunu unutmamak gerekmektedir.