Kısa Bir Çalışmayla El Yazınızı Geliştirin

Kısa Bir Çalışmayla El Yazınızı Geliştirin
Eğer kendi notlarınızı okuyamıyorsanız, muhtemelen yazmak için vücudunuzu yanlış kullanıyorsunuz demektir.
 
El yazısı, bu dijital çağda iletişimde hızla eskiyor. Şimdilerde herkes kısa metin mesajlarıyla iletişime geçiyor. 2013'te yapılan bir araştırmaya göre, Amerikalı akıllı telefon sahipleri her ay ortalama 4735 mesaj gönderiyormuş. (Siz de böyle bir alışkanlığa sahip olabilirsiniz.) 18-24 yaşlarındaki gençler her gün yaklaşık 67 mesaj gönderiyormuş. Dahası, el yazısı dersi bazı okullarda önemli bir önceliğe sahipmiş.
 
Daha çok zaman ayırarak gerçek bir yazma aletini tutmak şüphesiz ki el yazısı kullanmayı zorlanılan bir şey yapıyor. Şanslısınız, yazarlığınızı bir çırpıda geliştirmenin bir yolu var ve bu yol yazmakta kullandığınız vücut parçalarını da geliştirecek.
 
Çoğu kişi yazı yazarken yalnızca parmaklarını hareket ettirir, aslında her harfi çizerken demek lazım. Ancak parmaklarınızı, bileğinizi ve bütün kolunuzu her çizimde beraber kullandığınızda, sonuçta daha akıcı ve okunaklı bir yazı yazdığınızı farkedeceksiniz.
 
İlkokuldaki gibi havaya büyük harfler yazarak pratik yapın. Omuzunuzun bile bu yazma işine nasıl dahil olduğuna dikkat edin. Bunlar kağıt üzerine yazarken kullanmanız gereken hareketlerdir. Ayrıca, yavaş yazmak için çaba göstermek (yine hızlı tempolu modern dünyamızın kayıp bir sanatıdır) bileğiniz üzerindeki kontrolünüzü de geliştirecektir.
 
Alışmak biraz zaman alabilir çünkü fazla pratik yapmanız gerekiyor. Ancak başardığınızda, bu kez yazdığınız notların daha kişisel ve daha güzel göründüğünü farkedeceksiniz. Hem ayrıca yazı yazarken algılarınızın açıldığını ve daha dikkatli davrandığınızı görmek sizi sevindirecektir.