Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Kitap okumanın faydalı bir alışkanlık olduğu herkesçe bilinen bir gerçek. Ancak sorun, kitap okuma alışkanlığı kazanma kısmında ortaya çıkıyor. Bu nedenle kitap okumaya çok erken yaşlarda başlanması bireyin ilerleyen yıllarda bu konuda daha az sıkıntı çekmesini sağlıyor. Peki kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır? Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığını nasıl kazandırabilirsiniz? Detaylar yazımızda.

Çocuğunuza Bebekken Bile Kitap Okuyun!

Çok küçük yaşlarda çocuğunuzun kitaplarla haşır neşir olması ilerleyen yaşlarda kitaplara daha kolay adapte olmasını sağlayacaktır. Bebeklik ve çocukluk döneminde çocuğunuza, seviyesine uygun masal kitapları okuyarak hem kaliteli vakit geçirmiş olursunuz hem de çocuğunuzun kitaplarla tanışmasını sağlabilirsiniz.

Bütün Ev Halkının Dahil Olduğu Okuma Saatleri Ayarlayın!

Çocuklar, gördükleri şeylere göre şekillenir ve gördüklerini rol model olarak benimserler. Çocuğunuza iyi birer rol model olmalısınız. Onunla birlikte kitap okumalı ve bütün ev halkının dahil olduğu kitap okuma saatleri düzenlenmelisiniz. Okuma saatleri içerisinde televizyon, telefon ve laptop gibi ilgi çekici teknolojik aletlerin bulunmamasına özen göstermeli, ortamı iyi ışıklandırmalısınız.

Evinizde Mutlaka Bir Kütüphane Oluşturun!

Özellikle salonda çocuğunuzun erişebileceği ve onun seviyesine uygun kitapların alt raflarda bulunduğu renkli ve ilgi çekici bir kütüphane oluşturmalısınız. Hatta bu aşamada çocuğunuz ile birlikte kitap alışverişi yapabilir, bu işi daha verimli ve eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Kütüphane Ziyaretlerinde Bulunun!

Her hafta, farklı bir kütüphaneyi ziyaret edecek şekilde bir plan yapıp hem farklı kütüphaneler görebilir hem de çocuğunuzun kitaplara merak salmasını sağlayabilirsiniz.

Sitemizde daha önce yayınlanan bu yazımız ilginizi çekebilir: Rehber Kitaplarla Huzur Köşeleri: Kütüphaneler

Çocuğunuza, Seviyesine Göre Kitap Okutturun!

Kitap okuma alışkanlığı kazandırma aşamasında en önemli husus, çocuğunuzun seviyesine göre kitapla okumaya başlaması kısmıdır.

Seviyesinden daha üst bir seviyede kitap okumaya başlaması onu zorlayabilir ve kitaplardan uzaklaştırabilir. Bu nedenle çocuğunuzun seviyesine göre kitaplar almalı hatta bu konuda öğretmenlerinden yardım almasınız. Ayrıca sitemizde yer alan 'Kolej Kütüphanesi'ni ziyaret ederek fikir edinebilirsiniz.

Sitemizde daha önce yayınlanan bu yazımız ilginizi çekebilir: Doğru Kitap Tercihi

Günlük Gazete Alın!

Günlük gazete okumak hem sizin için hem de çocuğunuz için çok faydalı olabilir. Sizi gazete okurken gören çocuğunuz, bu yönde olumlu anlamda etkilenecektir.

Banyo, Mutfak Vb. Yerlere Dergiler Koyun!

Dergiler de kitap okuma alışkanlığı kazandırma da önemli bir rol oynar. Dergilerin içindeki kısa öyküler ve yazılar çocuğunuzda okuma merakı uyandırabilir. Bu nedenle banyoya, televizyon ünitesinin üstüne, mutfağa ve salondaki orta sehpaya dergiler koyabilirsiniz.

Sitemizde daha önce yayınlanan bu yazımız ilginizi çekebilir: Kitap Konseptli Otel!