Kitap Okumanın Bilimsel Faydaları

Kitap Okumanın Bilimsel Faydaları

“Kitap” denince aklınızda sıkıcı bir uğraş mı canlanıyor ya da ebeveynlerinizin, ögretmenlerinizin ve büyüklerinizin 'evladım biraz kitap oku’ demesi size anlamsız mı geliyor? O halde bu yazımızı okumaya devam edin. Zira bu yazımızda kitap okumanın 'bilimsel’ faydalarına değineceğiz.

KİTAP OKUMAK DAHA KOLAY VE DAHA KALİTELİ UYUMANIZI SAĞLAR!

Yapılan araştırmalara ve uyku uzmanlarının önerilerine göre kitap okumak, günlük stresi azaltmak, beyni boşaltmak ve kaliteli bir uyku için ideal bir yöntem. Gelişen günümüz teknoloji çağında telefon,tablet,laptop, televizyon vb. teknolojik aletlerle yatakta vakit geçirmek beyne uyanma sinyalleri yollarken, loş bir ışıkta kitap okumak kişiyi sakinleştirerek uyumasını kolaylaştırır.

KİTAP OKUMAK ALZHEİMER RİSKİNİ AZALTIR!

“Proceedings of the National Academy of Sciences”in yaptığı araştırmaya göre bulmaca çözmek, kitap okumak gibi zihni çalıştıran aktiviteler Alzheimer riskini azaltıyor.

Ayrıca Nöroloji Uzmanı Dr. Esra Mıhçıoğlu, “İleri yaşlara kadar kitap okumak, ortalama zihinsel aktivitelerle uğraşmayla karşılaştırıldığında hafızada gerileme oranını yüzde 32 azalttığı kanıtlandı” dedi.

KİTAP OKUMAK SOSYAL ÇEVREYE UYUMU KOLAYLAŞTIRIYOR!

İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Kingston Üniversitesi kitap okumanın kişiler üzerindeki etkisini araştırdı ve kitap okuyan bireylerin sosyal çevreye adapte olmasının okumayanlara oranla daha kolay adapte olduğunu belirtti.

Kitap okuyan kişilerde bulundukları ortama adapte olma sorunun daha az yaşanmasının en önemli nedeni empati kurma yeteneklerinin düzenli kitap okuma sayesinde gelişmiş olması.  

KİTAP OKUYAN İNSANLAR DAHA ARKADAŞ CANLISI!

Kitap okuyan kişilerin televizyon izleyenlere oranla daha arkadaş canlısı olduğunu belirten bilim insaları Brighton'da düzenlenen British Psychological Society Conference'ta yaptıkları açıklamada düzenli kitap okuyanlarda pozitif davranışlara daha sık rastlandığını da belirtti.

KİTAP OKUMAK RAHATLAMANIZI SAĞLAR!

Sussex Üniversitesi'nin 2009 yılında yaptığı bir araştırmaya göre stresi azaltmanın ve yenmenin en etkili yolunun hobilere yönelmek olduğunu açıkladı. (Örneğin; kitap okumak, müzik dinlemek, yazı yazmak…) Kan basıncı ve kas tansiyonu kontrol edilerek yapılan ölçümlerde, sayfaları çevirmeye başladıktan 6 dakika sonra katılımcıların streslerinin düştüğü gözlenmiş.

KİTAP OKUMAK, TELEVİZYON İZLEMEKTEN DAHA FAZLA KELİME ÖĞRETİR!

Çocuk kitapları, çocuklara televizyona kıyasla %50 oranında daha fazla kelime öğretmektedir. Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre kelime dağarcığı başka insanlara göre daha geniş olan insanlar, sadece okuma testlerinde değil, aynı zamanda diğer derslerde de daha başarılı oluyorlar.

KİTAP OKUMAK ZEKANIZI GELİŞTİRİR!

Kitap okumak zihni uyaran aktivitelerin başında gelir. Zihin egzersizlerini düzenli yapmayan insanlar zihinsel yeteneklerini diğerlerine göre %48 oranla daha hızlı kaybediyorlar. Düzenli kitap okumak beyinde yeni nöron bağlantıları oluşturur bu sizin düşünmenizi, sorgulamanızı ve yeni şeyler öğrenmenizi sağlar bu da zekanızın gelişmesine önemli katkıda bulunur.

OKUDUĞUNUZ KİTABIN TÜRÜ DE ÖNEMLİ!

Brighton'da düzenlenen British Psychological Society Conference'ta yaptıkları araştırmada okunulan kitabın türünün de önemli olduğu vurgulandı. Yapılan açıklamaya göre komedi türünde kitap okuyanlar pozitif davranışlar açısından en yüksek puana sahip.