Kolej Eğitiminde Başarı İçin Velilere Öneriler..!

Kolej Eğitiminde Başarı İçin Velilere Öneriler..!

Okulların açılmasına kısa bir süre kala özel okullarda veli – öğretmen etkileşimleri devam ediyor. Her eğitim dönemi öncesinde olduğu gibi bu yılda kolejlerin konferans salonlarında veya özel okulların sınıflarında gerçekleştirilen bu toplantılar öğrencilerin başarıları için ayrı bir önem taşımaktadır.

Farklı fikirlerin buluşabildiği bu toplantılarda anlamlı sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Yapıcı ve ödüllendirici sonuçlar öğrenciler için başarılarını arttırıcı etkenler olmakta, veliler ve öğretmenler için ise eğitimin içerisinde yer almak ve sorunlara öncesinden müdahil olabilme şansı vermektedir.

Eğitim her zaman üç tane saçayağına sahiptir. Özel okullarda bu üç saçayağı diğer okullara göre daha fazla öne çıkmaktadır. Bu üç saçayağı; öğrenci, öğretmen ve velilerden oluşur. Peki doğru veli – öğretmen etkileşimi nasıl olmalıdır? İşte size pratik cevaplar:

Ebeveynlerin Pozitif Yaklaşımları
Özel okullarda öğretmenler ve veliler arasındaki işbirliği öğrencilerin eğitim hayatlarına başarı olarak yansımaktadır. Kimse çocuklarının başarısını ebeveynleri kadar isteyemez. Veliler çocuklarını yakından takip ettikçe de sorunların azaldığı ve düzenli çalışma ile birlikte sadece müfredat kapsamında değil müfredat dışı etkinliklerde de öğrencilerin başarılı grafikleri artmaktadır.

Hazırlık, Hazırlık, Hazırlık..!
Öğrencilerin ebeveynleri ile zaman geçirmeleri, başarılı sonuçları da beraberinde getirmektedir. Öğrenci – ebeveyn ilişkilerindeki denge ve hazırlık çocuğun birey olma ve sosyal hayata entegrasyonunda pozitif rol oynamaktadır. Peki veliler çocukları ile ilişkilerinde dengeyi nelere dikkat etmelidirler?

Öncelikle çocuklarınıza olan yaklaşımınız çocuklarınızla olan ilişkinizi belirleyecek en önemli etkendir. Onları anlamaya yönelik her davranış ilişkinizi güçlendirecek bir adımdır.

Çözüm Odaklı Olun
Özel okulların bir avantajı da velilerin sınıf içerisinde olanlardan anında haberdar olmaları ve çözüme direk katkılar sağlamalarıdır. Öğrencilerin ders içerisinde veya ders dışı faaliyetlerde olumlu veya olumsuz tutumları velilerin katkılarıyla çözülebilmektedir. Öğretmen ve velinin çözüm için aynı adımları atması öğrenciler üzerinde iki kat etkili olacaktır. Hem öğretmeninden hem de ebeveyninden aynı tepkiyi ve ilgiyi gören öğrenci bu olumlu katkıları başarı olarak geri döndürecek ve böylece başarısını perçinleyecektir.

Öğrencilerle daha fazla ve sık zaman geçiren öğretmenlerin velilere aktaracakları bilgiler ve önerecekleri çözümler daha yerinde olacağı için ebeveynlerin çocukları ile geliştirecekleri ilişki biçimlerinde öğretmenlerden yardım almaları kaçınılmaz olmaktadır. Veliler çocuklarının düşüncelerini de öğretmenlerinin gözlemlerinden faydalanarak kolayca elde edebilirler.

Öğrenme Fırsatlarını Kaçırmayın
Veliler çocuklarını okul içerisinde gözlemleyemezler. Arkadaşları ile ilişkileri nasıl, öğretmenlerine karşı bakışı ve düşünceleri neler, gelecekten beklentileri ne yönde?

Bütün bu soruların cevapları ise öğretmenlerde hazır bir şekilde bulunmaktadır. Velilerin yapmaları gereken karşılıklı görüşmelerde; çocukları ile ilgili bilmedikleri veya doğru bildikleri yanlışları görme ve düzeltme şansları vardır. Velilere düşen öğretmenlerle birlikte çocukları için neyin doğru olduğuna karar verme ve uygulama alanlarında hem öğrenciye hem de öğretmenlere yardımcı olmaktır.

Çocuğunuzla İlgilendiğinizi Ona Belli Edin
Ebeveynler için öğretmenlerle olan görüşmeler ya kötü ya da mükemmel olmaktadır. Ortası henüz görülmemiştir. Mükemmel olması içinse yapılması gerekenler bellidir; süreçlerin içerisinde yer almak, başarı veya başarısızlığa karşı önceden alınmış tedbirler ve çözüm yollarına bağlı kalmak. Eğer veliler ve öğretmenler bu kurallara uyarlarsa öğrencilerin başarıları bundan olumlu yönde etkilenecektir.

Özel okul veya kolej eğitimi çocuğa bilgiyi ve kullanmasını öğretirken, onu hayata hazırlayan işte arkadaki bu çalışma ilişkisidir. Öğrenciler için kolej eğitiminin artıları müfredat dışı durumlarda ortaya çıkmaktadır. Okullar açılıyor. Yeni eğitim öğretim yılında bu kurallara bağlı kalarak başarılı bir yıl geçirmenizi dileriz.