Kolejlerin Kazandırdığı 10 Başarı Rutini

Kolejlerin Kazandırdığı 10 Başarı Rutini

Başarılı birçok insan başarısını farklı nedenlerle açıklamaktadır. Fakat birçoğumuz için başarı farkında dahi olmadan yaptığımız rutin hareketler ve davranışlar sonucudur. Kimileri için gece sabaha kadar çalışmak verimli ve etkili iken bazılarımız için erken kalkıp güne hızlı başlamak daha verimli olabilmektedir.

Bu nedenle her öğrenci için başarı ve çalışma disiplini bireysel alışkanlık ve hayat tarzı ile birebir ilgilidir. Özel okul veya yarım günlük okullarda olsun ders programları öğrencilerin zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmek amacıyla düzenlenmektedir. Fakat kolejler bu alanda bir adım daha öndedirler. Çünkü her bir öğrenci için özel eğitim programları oluşturabilmek imkanları vardır.

Başarı için kesin olan ise; uygulanacak taktik ve program kişiden kişiye değişebileceği gibi başarıdan beklenti ve hedeflerle ilgili olarak da değişim olabileceğidir. İşte başarılı insanların farkında dahi olmadan uyguladıkları rutinler:

Olumlu Sonuçlara Odaklanın
Bilinçsiz alışkanlıklar başarı için sizi bir adım öne çıkaracaktır. Yaşanan herhangi bir durumdan olumlu sonuçlar çıkarmanız ve bunu zorlayarak değil samimi olarak gerçekleştirmeniz sizi başarıya götürecek önemli bir adımdır. Kolej mezuniyetinin sizi rahatça adapte edeceği gibi olumlu sonuçlar çıkarmak sizin için bir hayat felsefesi olmalıdır.

Zor Durumlarda Cesaret Gösterin
Hayatta her zaman olumlu olaylar sizi bulmaz. İster eğitim hayatında isterse iş hayatında veya sosyal hayatınızda kimi olumsuzluklar da yaşayacaksınız. Peki böyle durumlarda ne yapmak gerekmektedir? Olumsuz veya çözümü zor çetrefilli durumlarda doğru ve yerinde cesaret göstermek, liderlik özellikleri sergilemeniz içinde bulunduğunuz grupta bir güven oluşmasına ve çözüme bir adım yaklaşmanıza yardımcı olacaktır. Liderlik özel okulda öğrenilecek bir yetenek değildir fakat böyle bir yeteneği geliştirmek için bir kolej eğitimi almanız size geniş bir vizyon sağlayacaktır.

İçgüdülerinize Güvenin
Her insan gün içerisinde olumlu ya da olumsuz birçok duyguyu yaşayabilir. Bir olaya karşı ise bazı durumlarda içinde olayın sonuçları ile ilgili duygular uyanır. Bunlara içgüdüler denir. Başarı ile başarısızlık arasındaki ince çizgide içgüdülere önemli bir yer ayrılmıştır. Doğru kararlar vermek kadar doğru stratejiler belirlemekte başarıya giden yolda atılması gereken adımlardır. Özellikle kolejlerin rehberlik servisleri içgüdüler ve psikolojik tutumlar üzerine önemli sonuçlar veren testlerle öğrencilerini hayata karşı hazırlamaktadırlar.

Sahip Olduklarınıza Odaklanın Sahip Olmadıklarınıza Değil
Günümüzde çalışma hayatı; zihni düşünce yapımızı sahip olamadıklarımız üzerinde odaklayarak, sahip olmak için çalışmak ve istekler sunmakla bizleri motive etmektedir. Halbuki başarı için sahip olamadıklarımıza odaklanmak bizleri kısır döngüler içerisine sokacak böylece yaratıcı fikirlerimizi bitirip yeni bir şeyler üretmekten bizleri alıkoyacaktır. Hayatımızda sahip olamadıklarımıza odaklanmak yaşadığımız hayatı da ıskalamamıza neden olacaktır.

Daha Az Çalışarak Daha Fazlasını Yapmak
Özellikle iş hayatında, her çalışan günde ekstradan bir saate sahip olmak ister. Fakat önemli olanın çok çalışmak değil verimli ve planlı çalışmak olduğunu unutur. Zihinlere her gün daha fazla nasıl çalışırım düşüncesinin yerine her gün daha akıllı ve planlı nasıl çalışırım düşüncesini yerleştirmek gerekmektedir. İş hayatında böyle olduğu gibi bir öğrenci için eğitim hayatı da aynı şekilde ilerlemektedir. Özel okula giden bir öğrencinin gün içerisinde dersler, etkinlikler ve faaliyetlerden arta zamanı kalmamaktadır. Fakat kolej öğrencisi her gün gerçekleştirdiği faaliyetlerle artık zamanını daha akıllıca kullanmanın yollarını keşfetmiş ve başarıya yelken açmıştır.

Öncelikli Hedeflerinizi Belirleyin
Herkesin yaşadıkları ile oluşturduğu bilinçaltı vardır. Bilinçaltı insanın yaşadıkları ve düşünceleri ile gelişen bir yapıya sahiptir. Peki bilinçaltımızı başarı için nasıl dizayn edebiliriz? Cevabı zihinlerimizde olan bu sorunun çözümü; karmaşık bir yapıdan düzenli ve temel düzeyde düşünme ile mümkündür. Sonuç odaklı başarıya ulaşmak için etkili olan yol kısa ve net adımlarla çıkılan yolda sağa sola yönelmeden hedefe ulaşmaktır. Bir hedefe giderken başka birkaç hedef daha olacaktır fakat yan hedefler asla sizi esas hedefinizden uzaklaştırmamalıdır.

Amacınız Onaylanmak Olmasın
Hayatta her alanda başarıların onaylanması, takdir edilmesi her insanın isteyeceği bir durumdur. Fakat başarılı insanların böyle bir onaya ihtiyacı olmadığını unutmamanız gerekmektedir. İşte patron veya müdür, okulda öğretmen ya da herhangi bir idareciden böyle bir onay beklemeden işinizi en iyi şekilde yaptığınızda geriye kalan konuşmaların hepsinden kaçınmanız sizi başarı merdivenlerinde üst sıralar taşıyacak en önemli anahtardır. Böyle bir anahtara sahipseniz bilinçaltınız artık başkalarının ne dediklerini önemsemeyecek ve yapacağınız işe konsantre olacaktır. Böyle bir alışkanlık ise bir zaman sonra rutin halini alacaktır.

Kıyaslamalardan Kaçının
Yaşadığınız hayatlar ve durumlar size özel olan olayların ve tercihlerin sonuçlarıdır. Yaşadığınız bir durumda “X kişi olsa ne yapardı?” veya “Y kişi böyle yaparsam ne der?” gibi karşılaştırmalardan kaçınmak sizi baskı altında karar vermekten uzaklaştıracaktır. Böylece objektif bir bakış açısı kazanmış olacaksınız. Kararlarınızı kendi doğrularınız ve hayat tarzınız ölçüsünde verecek böylece yapılabilecek hatalardan kendiniz dersler çıkarıp başarının sizi olumlu yönde motive etmesini sağlamış olacaksınız.

Durağanlıktan Kaçının
Başarı süreklilik isteyen bir süreçtir. Sürekli yenilik, sürekli çalışma, sürekli geliştirme ile günü takip ederek başarılı olur rakiplerinizden bir kaç adım önde olursunuz. Eğitim dünyamızdan örnek verecek olursak; günü gününe ödevleri yapmak ve ertesi güne bir önceki günün işlerini bırakmamak sınavlarda başarılı olmanın ilk kuralı olarak öğretilmektedir. Kolejlerde derslerin ardından etüt saatlerinin özel okul felsefesi ile yerleştirilmesi durağanlıktan kaçış ve sürekliliğin devam etmesi içindir.  Durağanlıktan kaçarken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise sizi hedeflerinizden uzaklaştırabilecek çeşitli dikkat dağıtıcıları çalışma anlarında zihninizden uzaklaştırmaktır. Başarılı bir hayat için disiplinli hareket etmek önemli bir kazanım olacaktır.

Mali Kontrolünüz Sizde Olsun
Herkes mali konularda uzman olamaz. Fakat mali açıdan kendi hayatını yönetme kapasitesi bulunmaktadır. Bunun sadece mali imkanları ve değerleri elde tutmak olmadığı, zihnin yaptığı veya yapacağı işlerde ne gibi adımlar atıp ne gibi riskler alacağını bilmesi anlamına geldiğini unutmamak gerekmektedir. Hayatınızda alacağınız kararlar ve harcayacağınız eforun ve kazanacağınız verimliliğin belli bir maddi alt yapı ile doğru sonuçlar vereceğini her zaman planlarınızda tutmalısınız.