YÖK Kontenjanları Belirledi

YÖK Kontenjanları Belirledi

Lisans Yerleştirme Sınavlarına ilişkin YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç “Adaylarımızın, bu sınavların sonuçlarını bireysel mutlulukları için tek faktör, aileleri için verebilecekleri en güzel hediye, topluma hizmet etmek için tek yol olarak kabul etmemeleri gerekir” açıklamalarını yaptı.

Saraç ayrıca bu yıl 900 binin üzerinde adayın başvuruda bulunduğunu, adayların bir kısmının sınavlara girmemesinden ötürü sayının belirli bir oranda düşeceğini belirtti.

Kontenjanlar Açıklandı

Açıklamalarında istatistiksel bilgilere de yer veren Saraç; toplam 803 bin 585 kontenjan belirlendiğini söyledi. Bu sayının 423 bin 210’unu 2015-ÖSYS lisans programları, 380 bin 375’ini 2015-ÖSYS önlisans programları oluşturacak.

Saraç ayrıca; “Bu sene kontenjanlar belirlenirken öğrenci talepleri, doluluk oranları, fiziki imkanlar, ikinci öğretimlerin durumları, geçtiğimiz yıllarda aşırı yükleme yapılan programların rahatlatılması, program açma için şart koşulan öğretim elemanlarının sayısal ve niteliksel yeterlikleri, ülkemizdeki istihdam imkanları, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının planlamaları ve görüşleri gibi pek çok faktör dikkate alınmış, daha önceki senelere göre daha rasyonel bir planlama yapılmıştır.”  şeklinde konuştu.