Meslek Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Meslek Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hayatımızın geri kalanını oluşturacak olan üniversite seçimi bireyin hayatının dönüm noktalarından biridir. Fakat bu seçim doğru ve bilinçli bir şekilde yapılmazsa bireyin hayatını önemli ölçüde olumsuz etkiler. Bu nedenle üniversite tercihi yapmadan önce kişi kendini ve yeteneklerini keşfetmeli, isteklerini ve gelecekten beklentilerini belirlemelidir ancak en önemlisi bunları yaparken baskı altında olmamasıdır.

Önemli olan üniversite tercihi yapmak değil, kendine uygun mesleği seçerek üniversite tercihi yapmaktır. Bu konuda velilerin hassasiyet göstermesi, baskı uygulamaması ve 'ben olamadım bari sen ol evladım’ düşüncesiyle kişiye kendi ideal ve hayallerini dayatmaması gerekir.

İLGİ ALANLARINIZI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN!     

Üniversite yani meslek seçiminde dikkate alınması gereken önemli hususlardan birisi ilgi alanlarınızdır. İlgi alanlarınız meslek seçimi için size fikir verebilir.

Bunun için işe hayalinizdeki mesleği düşünerek başlayabilirsiniz. Hangi mesleği hayal ederken huzurlu ve mutlu hissediyorsanız o mesleğe yoğunlaşın. Yapmak zorunda olmasanız dahi -örneğin çok zenginsiniz çalışmak zorunda değilsiniz fakat mesleğinizi bırakmak istemiyorsunuz- yapmak isteyeceğiniz meslek sizin için doğru bir seçim olabilir. Yalnız dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da gelecekten beklentilerinizin, mesleğin maddi gelirinin, ekonomik durumunuzun ve yeteneklerinizin de önemli ve göz ardı edilmemesi gerektiği.

BECERİLERİNİZİ DİKKATE ALMALI, YETENEKLERİNİZİ KEŞFETMELİSİNİZ!

Normal hayatınızda ya da okul hayatınızda başarılı olduğunuz şeyler sizi mutlu etmeyebilir. Başarılı olmak her zaman mutlu olduğumuz şeyi yapmak demek değildir. İşte bu aşamada meslek seçimi için yeteneklerinizi düşünebilirsiniz. Eğer yeteneklerinizin ne olduğunu bilmiyorsanız ya da yeteneğiniz olduğunu düşünmüyorsanız araştırmalar yapıp, yeni şeyler deneyin.

Bir şeyleri onarmak, tamir etmek size keyif veriyorsa ve üç boyutlu düşünme yeteneğinizin gelişmiş olduğunu düşünüyorsanız marangozluk, mühendislik gibi mesleklere; insanlarla iletişiminiz güçlüyse ve empati yeteneğiniz gelişmişse PDR, psikoloji, sosyal hizmetler gibi alanlara; çizim yeteneğiniz gelişmişse mimarlık gibi branşlara; siyaset ve adaletle ilgilenmek hoşunuza gidiyorsa hukuk, siyaset ve kamu yönetimi gibi alanlara; hesap yapmak, borsayla ilgilenmek hoşunuza gidiyorsa iktisat, muhasebe gibi alanlara yönelmek sizi tatmin edecektir.    

HOBİLERİNİZ DE MESLEK SEÇME AŞAMASINDA ÖNEMLİDİR!

Hobilerinizi iyi analiz edip, iyi bir plan yaparak işe dönüştürebilirsiniz. Fakat bu aşamada gelecekten beklentileriniz çok önemlidir. Eğer işe dönüştürmek istediğiniz hobiniz sizi ilerde maddi ve manevi anlamda tatmin etmeyecekse hobi olarak kalması daha doğrudur.

Ancak hobinizi işe dönüştürdüğünüz zaman bu sizi gelecekte her anlamda tatmin edecekse bu sizin mesleğinizde daha verimli ve mutlu olmanızı sağlar.

VE SON OLARAK…

İnsanların çoğu kendileri için uygun mesleği yıllar sonra keşfedebilir veya hiç keşfedemez. Eğer mesleğinizi sevmiyorsanız, işe gitmek ve o işle uğraşmak size işkence gibi geliyorsa mesleğinizi değiştirin! Bu sizin daha fazla çalışıp çabalamanızı gerektirebilir fakat daha mutlu ve mesleğinizde daha verimli olmanızı sağlar.

Ayrıca hayalinizdeki mesleği yapmıyor olmanız da hayata küsmenize sebep olmasın. Eğer sizin ve ailenizin geleceğini garanti altına alan bir işiniz varsa ve işinizi de hakkıyla yapabiliyorsanız sorun yok demektir. Hayatınızı güzelleştirmeye bakın!