Meslek Seçimi Anaokulundan Başlar

Meslek Seçimi Anaokulundan Başlar

İnsanların hayatları için aldıkları en önemli kararlardan biriside meslek seçimidir. Doğru meslek seçimine olan yönelim zannedilenin aksine ergenlik döneminde değil okul öncesi dönemine dayanır.

Ebeveynler çocuklarının hayatlarında mutluluğu yakalayabilmeleri için büyük çaba sarf etmektedirler. Birçok ebeveyn doğru meslek seçiminde çocuklarına yol göstermek istemelerine rağmen onlara tam olarak nasıl yol göstereceklerini bilmemektedirler. Sağlam bir eğitim alınmasının çocuğu başarıya ulaştıracağına inanarak çocuğun karne başarısına önem gösterirler, aslında çocuğun başarılı olacağı mesleği seçim aşamaları okul öncesi dönemden başlar.

Ebeveynler çocuklarının ilgi alanlarını, yeteneklerini ve sosyal ortamdaki davranışlarını doğru ve objektif olarak değerlendirerek çocuklarının doğru meslek seçiminde büyük katkı gösterirler.

Çocuğunuzu Başkalarıyla Kıyaslamayın


Ebeveynler çocuklarına meslek seçiminde yol gösterirken yanlış yollar izleyebilirler. Kardeş veya komşu çocuklarıyla kıyaslayarak, kendi isteklerini dayatarak veya çeşitli nedenlerle çocuğu bir mesleğe zorlamak yapılan yanlışlardandır.

Bu yapılan yanlışlar çocuğun kafasını karıştırmakla kalmayıp ailesinde de soğumasına neden olabilir. Ergenlik döneminde, okul öncesinde kazanan bilgilerin yanı sıra, meslekleri tanımasına olanak sağlamak, çocuğun kendisini tanımasında yardımcı olmak çok önemlidir. Son söz ailelerde değil çocukta olmalıdır. Çocuklar istedikleri meslek konusunda ailelerinden destek alması mesleklerini mutlu ve başarılı bir şekilde yapmalarını sağlar.

Çocuğunuza yardımcı olabileceğiniz konular:


· Çocuğunuza toplumdaki mesleklerin çeşitliliği hakkında doğru bilgiler kazandırın.

· Çeşitli meslekleri tanımasında yardımcı olun.

· Bazı mesleklerde kalıplaşan kadın erkek ayrımıyla yaklaşmasını önlemeye önem gösterin.

· Meslekler hakkında doğru ve kesin bilgiler edinmesini sağlayın.

· Mesleğini severek yaparsa mutlu olacağını idrak etmesini sağlayın.

· Çocuğunuzu yetenek ve ilgi alanlarına göre yönlendirin.

· İlgi alanlarındaki yeteneğini geliştirebilmesi için önünü açın.