Mobil Sınıf Fikrini Dünya Turuna Çeviren Aile

Paul Davies yaşadığı şehirde okulda müdür yardımcılığı yapan bir öğretmen. Fakat Paul ve eşi Adele eğitimin sadece okulda gerçekleştirilen bir öğretim olayı olmadığını düşünüyorlar. Biri 7 diğeri 9 yaşında olan iki kızı için Davies ailesi, çocuklarının eğitim hayatlarına önemli katkı sağlayacağını düşündükleri bir gezi planlıyorlar.

Eğitim dünyasının yabancısı olmadığı “Evde Okul” fikrinden hareket eden Paul ve Adele, çocuklarının eğitimleri için onların unutamayacakları bir gezi planını hayata geçiriyorlar. Çocuklarının okullarını bir yıl donduran çift, 12 ülkeyi kapsayan ve mobil sınıf diye tanımladıkları dünya turuna başlıyorlar.

Gallerli çift Ammanford şehri yakınlarındaki Llandybie kasabasından hareket ederek toplam 36 farklı seyahat ile yaklaşık 50.000 kilometrelik bir yolculuğa çıkıyorlar. Bu gezideki amaçlarını baba Davies şöyle açıklıyor: “farklı kültür ve tecrübeleri yaşayarak ve görerek öğrenmek ve kızlarının özgürlük bilincini kazanmalarını sağlamak.”

Lili ve Nel ise yolculuklarını; her günün ayrı bir zevk ve eğlence ile ayrıca yeni bilgilerle geçtiğini, farklı kültür ve tecrübeleri yaşayarak öğrenmenin ise unutulmaz ve kolay bir öğrenme metodu olduğu şeklinde tanımlıyorlar.

Özel bir eğitim süreci olduğunu düşündükleri bu bir yıllık süre için aile tam dokuz yıl programlı olarak para biriktirmiş ve kendilerini böyle finanse etmişler. Çocuklarının; sadece coğrafi bilgilerini değil iletişim becerilerini, aritmetik bilgini ve pratik işlem yeteneklerini geliştirdiklerini düşünen Davies çifti, çocuklarının ve tabi kendilerinin kitaplardan uzun yıllarda öğrenebilecekleri bilgileri fotoğrafik anılarla zihinlerine hızlıca yerleştirdiklerini ve gelişimlerini çok hızlı gerçekleştirdiklerini düşünüyorlar.

Bir hayali yaşadıklarının farkında olan aile; Kanada, Çin, Hindistan, Amerika, Fiji, Yeni Zelanda, Avusturalya, Malezya, Kamboçya, Vietnam, Tayland ve Brittany’i ziyaret etmiş ve kendilerine büyük bir hobi edinmişler: Seyahat Etmek.

Seyahatlerinin ardından evlerine dönen aileyi artık farklı bir hayat bekliyor. Öğretmenlik mesleğini bırakmayı ve bal üreticiliğine başlamayı düşünen baba Paul; çocukları için buna benzer bir başka mobil sınıf planı çıkarmayı düşünüyor.

Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak bizlere ilham olacak Davies Ailesinin seyahatine ışık tutacak gezi fotoğraflarına haberimizin fotoğraf galerisinden ulaşabileceğinizi yineliyoruz.