Müthiş Bir Tatil Aktivitesi: Kaf Dağı Öğrenme Kampı

Müthiş Bir Tatil Aktivitesi: Kaf Dağı Öğrenme Kampı

Bütün bir yıl boyunca hem özel okullarda hem de diğer okullarda eğitim gören ve yorulan öğrenciler okulların kapanmasıyla birlikte tatile girdiler ve eğlenmeyi hak ettiler. Fakat eğlencenin ve öğrenmenin en önemli unsuru öğrenirken eğlenmek veya eğlenirken öğrenmektir. Konunun en can alıcı  unsuru olan “öğrenmenin sevdirilmesi” noktası ne yazık ki eğitim sistemimizde ciddi şekilde eksik kalıyor.

Peki veliler ne yapabilirler?

Yaz tatiliyle birlikte çocuklarımıza kendilerini bulmanın ve gerçekleştirmenin ilk adımlarını attırıp, erdemli ve doğru  insan olmayı öğretirken, kendilerini gerçekleştirmeye giden yolda başarının, sınavlara deli gibi çalışmaktan, arkadaşlarına karşı sürekli galip gelme hırsı ve onları geride bırakma tutkusundan, rekabetten ve sürekli en yüksek puanları almayı hedeflemekten değil, öğrenmenin ne keyifli bir şey olduğundan, her yeni öğrenilen şeyin, onu kainatın  ve varlıkların sırlarına biraz daha yaklaştıran bir donanım olduğundan, kısacası  “öğrenmeyi sevmekten” geçtiğini,  hatırlatmalı; en azından bu duyguyu hissettirmeliler.

Bunun için Kaf Dağı Öğrenme Kampı güzel bir program hazırladı. Günü birlik Programın yanında 3 günlük kamp programının da olduğu kampta çocuklarınızı mükemmel bir tatil ve öğrenme maratonu bekliyor.

3 Günlük program her şey dahil (konaklama, 3 öğün yemek, macera parkı / trambolin benzeri etkinlikler, öğrenmeyi sevme seminerleri, son gün mangal parti  v.b….):  380 TL  (Ulaşım dahil değildir).

2 Günlük program her şey dahil (konaklama, 3 öğün yemek, macera parkı / trambolin benzeri etkinlikler, öğrenmeyi sevme seminerleri, son gün mangal parti v.b….):  280 TL (Ulaşım dahil değildir).

Günübirlik program her şey dahil ( 3 öğün yemek, macera parkı / trambolin benzeri etkinlikler, öğrenmeyi sevme seminerleri, mangal parti v.b…) : 120 TL (Ulaşım dahil değildir).

İşte Örnek Bir Ders Uygulaması

Sabah yürüyüşü esnasında yürüyüş parkuru sonundaki açık alana geldiğinizde, aşağıdaki senaryonun uygulandığını göreceksiniz.

  • Rüzgarı hissediyor musunuz çocuklar ? Hadi biraz rüzgarı konuşalım.
  • Tenimizde hissettiğimiz rüzgarların nasıl oluştuğunu hiç düşündünüz mü daha önce ?
  • Isınan maddeler genleşir. (Neden ?) Tanecik hareketlenmesi sonucu oluşan genleşmeyi, 10 veya yirmi çocuğu dar bir alanda birbirine yapışık bir grup olarak toplayıp onlara “herkes hızlıca yer değiştirsin ve dursun” deyip bu hareketlenme sonucu az önceki alanlarından daha geniş bir alana taşmak zorunda kaldıklarını gösterip bunun üzerinden ısınan maddelerin neden genleştiklerini “hissettirmek” (anlatmak değil !). Sonrasında bu genleşmenin daha az yoğun bir madde oluşturduğunu, ısınan hava için de aynı şeyin geçerli olduğunu ve ısınmış (yani az yoğun ) havanın bulunduğu ortama daha serin (yani daha çok yoğun) havanın hücum ettiğini, bu esnada ortaya çıkan hava akımının da rüzgarları oluşturduğunu anlatmak.

Buradan hareketle de aslında çocuklar etraflarındaki pek çok önemli olayı nasıl da hiç düşünmediklerini, öğrendikleri pek çok bilginin evreni ve olup bitenleri anlamak için onlara nasıl donanım sağladığını kavrayacaklar.

Eğlence ve öğrenmenin bir arada olduğu Kaf Dağı Kampı İstanbul Şile’de, sizleri bekliyor. İyi eğlenceler ve iyi öğrenmeler...