Mutlu Çocuklar Yetiştirmek İçin 5 İpucu

Mutlu Çocuklar Yetiştirmek İçin 5 İpucu

Mutlu çocuklar yetiştirmek, yaşadığımız toplumun en çok ihtiyacı olan ama en az çözüm aranan ve üzerinde durulan konularından. Karakter gelişiminin en önemli kısmı aile içinde şekillenir. Bu hayati ve kişinin hayatını belirleyecek olan süreçte ebeveynler daha duyarlı ve bilinçli olmalıdır aksi halde duyarlı, bilinçli ve mutlu çocuklar yetiştirmek söz konusu olamaz. Çocuk, duyduklarından çok gördükleri ile şekillenip onu örnek alır. Bu nedenle çocuğunuza iyi bir rol-model olmalısınız. İşte tam olarak bu süreçte mutlu çocuklar yetiştirme konusunda nasıl davranmanız gerektiği hakkında size bilgi verecek birkaç ipucu:

1. ÇOCUĞUNUZLA EĞLENİN, ŞAKALAŞIN!


Espri yapmak bir zeka belirtisidir. Çocuğunuzla şakalaşıp, espriler yapabilir ve onun yaratıcı düşünmesine olanak sağlayabilirsiniz. Zeka oyunları, bilmeceler de size bu konuda yardımcı olacaktır. Neşeli olmalı ve buna çocuğunuzu ortak etmelisiniz. Bu sayede çocuğunuzun daha mutlu ve daha olumlu olmasını sağlayabilirsiniz.

2. OLABİLDİĞİNCE OLUMLU OLMAYA ÇALIŞIN!


Çocuğunuzun karakter gelişiminin sürdüğü bu önemli dönemde her ne kadar zor günler atlatıyor da olsanız olumlu olmaya özen göstermelisiniz. Karamsar, umutsuz ve mutsuz ebeveynler beraberinde mutsuz çocuklar getirir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre olumlu olmayan ebeveynlerin çocuklarının daha saldırgan olduğu tespit edilmiştir.

3. FAZLA BASKI BUNALTIR!


Her şey dozunda olduğu zaman anlamlı ve yararlı olur. Çocuğunuz üzerinde sonsuz bir hakimiyet kurmaya çalışıp baskı uygularsanız bu çocuğunuzun daha özgüvensiz ve haliyle daha mutsuz olmasına yol açar.  Çocuğunuzun her kararına müdahale ederseniz onun daha endişeli olmasına sebep olursunuz, bu endişede devamında başarısızlıklara yol açar. Biraz rahat olup, çocuğunuza şans tanımalısınız.

4. EVLİLİĞİNİZE EMEK GÖSTERİP ZAMAN AYIRIN!


Mutlu çocuklar için mutlu bir aile ortamı ve mutlu ebeveynler şarttır. Bu nedenle eşler birbirine samimi ve saygılı davranmalı, evliliklerine zaman ayırmalıdır.

5. MÜKEMMELİ ARAMAYIN!


Çocuğunuzun mükemmel olmasını beklemeyin. Çocuğunuzun sürekli başarılı olmasını, hata yapmamasını ve en iyi olmasını beklerseniz baskı yapmış olursunuz. Bu baskı da paniğe ve özgüven eksikliğine neden olur. Kimse mükemmel değildir bu nedenle çocuğunuzun hatalarında ve başarısızlıklarında da yanında olmalısınız. Ufak hataları ve şımarıklıkları da hoş görmeye çalışın.