Ödev Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Ödev Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Okulların açılmasının üstünden henüz bir ay geçmedi. Ertelemelerle birlikte geçte olsa eğitim süreci başladı. Öğrenciler sınıflarını, arkadaşlarını ve öğretmenlerini özleyerek okula gitmenin heyecanını yaşarlarken akıllarında birer soru işareti oluşmaktaydı: Ödevler.

Ödevler; öğrenilen bilgilerin pekiştirilmesi ve öğrenmeyi kalıcı hale getirmelerinin en verimli ve pratik yoludur. Fakat öğrenciler için bu durum tam olarak böyle değildir. Ödevlere karşı mesafeli duran öğrenciler için ödevler çoğunlukla angarya olarak görülmekte ve öğrenciler üzerinde baskı unsuru olmaktadır. Başarı veya başarısızlık ise, ödevlerle doğru orantılı sonuçlar getirmektedir. Öğrenciler stres ve baskı ile ödevlere uzak durdukça başarı seviyeleri düşecek, düzenli ve istekli çalışma ise başarıyı getirecektir. Peki öğrenciler dersler veya ödevler konusunda konsantrasyonlarını nasıl sağlamalıdırlar? Makalemiz bu konuya cevap olacak önerileri içermektedir.

Öğrenciler..! Ödev Yapmaya Başlamadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken Basamaklar!

Adım 1: Ödevler İçin Hazırlanmak
Çalışmak için olmazsa olmaz kuralların ilki; sessiz bir mekandır. Kendinize sessiz, sakin ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir yer seçin. Odaklanabileceğiniz en uygun ortamı belirlemek çalışmaya başlamanın ilk adımı olacaktır ve kendiniz için en uygun ortamı seçmek sizin vereceğiniz bir karardır.

Çalışmak için tek bir odaya mahkum değilsiniz. Oturma odası veya mutfakta dahi çalışabilirsiniz. Yeter ki çalışmak için uygun bir masa ve sessizliğe sahip olun. Ayrıca ev dışında kolej ve özel okulların kütüphaneleri de öğrencilere okul sonralarında ödevlerini yapmak için uygun imkanlar sağlamaktadır. Buraları da çalışmak için kullanabilirsiniz.

Çalışmak için uygun mekanı bulduktan sonra çalışmak için ihtiyaç duyacağınız bütün materyallerin hazır olduğundan emin olun. Ödeviniz ile ilgili olan herhangi bir araç için masadan ayrılmak tekrar konsantre olmanızı zorlaştıracak ve düzeninizi bozacaktır. Bu noktada anahtar kelimeniz; düzenli olmaktır.

Dikkatinizi dağıtacak araçları kapatın veya bu araçlarla farklı odalarda bulunun. Bilgisayar, cep telefonu, televizyon ve diğer araçların çalışma anında çalışmanızı bölmesine izin vermeyin. Kişisel tercihlere göre hafif veya enstrümantal müzikler çalışma anında verimliliğinizi arttıracak araçlar olabilir, bu araçları kullanıp kullanmamanın kararını en iyi kendiniz verebilirsiniz.

Liste halinde ödevlerinizi ve yapacaklarınızı yazın. Listenize sadık kalın ve adım adım planınızı uygulayın. Böylece ödevlerinizde eksik bir kısım kalmayacağı gibi, düzenli çalışma kalıcı öğrenme ve planlı çalışmanın da bütün hayatınız boyunca artılarını yaşayacaksınız. Planlı çalışma listenizi zaman ve saat bazlı olarak düzenlemeyi unutmayın. Böylece ödevlerinizin hiç birini son dakikaya bırakmamış olursunuz.

Adım 2: Ödev Zamanı
Ödev öncesi için hazırlıklarınız artık tamam, şimdi sıra ödevlerinizi yapmaya geldi. Çalışmaya başlamadan önce ufak bir zihin hazırlığı yapmak sizi çalışmaya motive edecek ilk adımdır. Okuldan geldikten hemen sonra ödevlere başlamak gibi bir yanlış veriminizi düşürecektir. Zihniniz gün boyu yorulmaktadır, ona da biraz zaman tanımanız çalışmanız için zaman kaybı değil aksine verimli çalışmak için bir fırsattır.

Ödevleriniz için gün boyu tuttuğunuz notları temize çekmek iyi bir başlangıç olabilir. Böylece günün özetini tekrar etmiş ve o gün öğrendiklerinizi hatırlamış olursunuz. Unutmanın önüne geçen bu uygulama ile düzenli ve planlı çalışma başlamaktadır. Bu adımın ardından zor derslerden kolaylara doğru çalışmanızı öneririz. Zor ödevlerin ardından kendinizi kolay ödevlerle ödüllendirebilirsiniz. Böylece performansınız artacak ve konsantrasyonunuz yüksek kalacaktır.

Ödevlerinizi yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da; yapacaklar listenize sadık kalmaktır. Bir ödeviniz bitmeden diğerine geçmemelisiniz böylece beyninizi zorluklarla başa çıkma konusunda zorlamış ve çözüme yaklaştırmış olursunuz. Fakat içinden çıkamayacağınız bir durum söz konusu ise; bu durumda o ödevi bir süreliğine kenara bırakıp görece daha kolay bir tanesi ile zorluğa ara verebilirsiniz. Daha sonrası için kendinizi cesaretlendirmeyi unutmayın.

Ödevleriniz için uyku saatlerinizi değiştirmeyin. Öğrencilerin çoğunlukla yaptıkları hatalardan birisi olan, ödevlerin bitmemesi halinde uyku saatlerini pas geçmek ve ödevleri bitirmeye çalışmaktır. Bu durumunun bir kaç olumsuz sonucu olacaktır. Birincisi alışık olduğu uyku saatini geçiren vücut bir sonraki gün için yorgun olacak ve verimliliği düşecektir. İkincisi ise; ödevlerini bir an önce bitirmek isteyen öğrenci baştan savma ve dikkatsiz davranarak ödevlerini eksik veya yanlış bitirecektir. Her iki durumda da başarılı sonuçlara ulaşamayacak olan öğrenci tekrar başa dönecek ve başarısızlığı çaresizlik içinde kabul edecektir. Bunun yerine öğrencinin yapması gereken uyku saati geldiğinde ödevlerini daha uygun bir zaman diliminde tamamlamak üzere planını yapmak ve biyolojik saatini kaçırmamaktır.

Adım 3: Konsantrasyonunuzu Sürekli Yüksek Tutun
Düzenli kısa molalar verin. Böylece beyniniz ödevleri sonu olmayan çalışmalar olarak değil, kısa sürede bitecek ve başarılacak adımlar olarak algılayacaktır. Ayrıca uzun süreler aynı sandalye ve masada oturmanın sağlık açısından sıkıntılar doğuracağı da aşikardır. Verilen kısa molalar vücudunuzu da dinlendirecektir.

Konsantrasyonunuzu yüksek tutmak için kafeine yönelme yanlışını yapmayın. Elbette sıvı tüketiminiz önemli bir ayrıntıdır fakat kafeinden uzak durmak; zihninizi açık ve öğrenmeye hazır tutacaktır. Kahve veya diğer kafeinli ürünler yerine su veya meyve suları konsantrasyonunuz açısından daha yararlı sıvılardır.

Yapacaklar listenizde bir görevi veya listenizin tamamını bitirdiğinizde kendinize ödüller verin. Başarılı her işin sonunda verilecek küçük bir ödül konsantrasyonunuzu yüksek tutacak bir adım olacaktır. Sosyal medya hesaplarınızı kontrol edebilir, kısa bir dizinin bir bölümünü izleyebilirsiniz. Unutmayın ki ödül süreniz çalışma sürenizden daha uzun olamaz, yani bir bölüm dizi kafi derecede bir ödül iken sezonun geri kalanını izlemek bütün planlarınızın bozulması demek olacaktır.

Ödev yapmakta süreç ve plan gerektiren önemli bir iştir. Öğrencilerin ödev yaparken olduğu kadar ödev öncesinde de bir hazırlık yapmaları gerekmektedir. Unutmamalıyız ki başarının anahtarı devamlılıktan ve düzenli çalışmaktan geçmektedir. Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak başarılı bir eğitim öğretim yılı geçirmenizi dileriz.