Öğrenciler LYS'ye Nasıl Hazırlanmalısınız?

Öğrenciler LYS'ye Nasıl Hazırlanmalısınız?

Öğrencilerin YGS’yi geride bırakma zamanı geldi. Kafanızdan YGS ve ona dair şeyleri atın. Sonuca etki edecek tek şey; artık tamamen LYS’ye konsantre olmaktır. 

Özel okul veya devlet okulu fark etmez öğrenciler gelin birlikte bir liste hazırlayalım ve sınava kadar bu listeye sadık kalalım. Listeye ne kadar dikkat ederseniz hayallerinizi kazanmak o kadar kolay olacaktır.

 • İmkansızı başarmaya çalışmanın hiçbir faydası yoktur. Kendinize kalıcı hedefler koyun, gerçeğe ne kadar yaklaşırsanız, başarıya da o kadar yaklaşırsınız.
   
 • Hedefinizi belirledikten sonra istediğiniz bölümün en az üç sene boyunca aldığı ortalama puanları ve başarı sıralamalarını analiz edin. Denemelerinizde hedeflemeniz gereken yüzde olarak bölümünüzün sizden istediğini sağlamak olacaktır.
   
 • Havalar ısınıyor fakat sizin hedefiniz daha fazla çalışmak olsun. Unutmayın 3 ay sosyal hayattan uzak kalmaz size bir şey kaybettirmez. Ama bu 3 ayı gözünüzde büyütüp çöpe atmak hayallerinizi ve geleceğinizi kaybetmek olacaktır. Sıkın dişinizi sınavdan sonrası sizin.
   
 • LYS yalnızca 2. bölüm konularını içermez. YGS de gördüğünüz konulardan da soru gelebilir. Bu yüzden her 2 haftada bir geçmişe yönelik konuları tekrar edin.
   
 • Sınava 1 ay kala bütün konuları çalışmış olun. Geriye kalan sürede ne kadar çok soru çözerseniz o kadar çok açıklarınızı görebilir kendinizi değerlendirme fırsatı bulabilirsiniz.
   
 • Çevrenize kulak asmayın. Hayatınızda her zaman sizin sinirlerinizi bozacak insanlar olacaktır. Bu yüzden çevrenize karşı kulaklarınızı tıkayın ve sadece kendi derslerinize odaklanın.
   
 • Yediğinize içtiğinize dikkat edin. İnsan vücudu bir fabrika gibidir hangi hammaddeyi koyarsanız ona göre üretim yapar. Hafızanızı güçlendirecek gıdaları bol bol tüketin, unutmayın sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.
   
 • Uyku düzeninize önem verin. Yapılan bir araştırmaya göre insan vücudu uykudayken gün içinde bütün öğrendiklerini kalıcı hafızaya atıyor. Ayrıca onarım, yapılanma gibi bütün aktiviteler yine uyku esnasında oluyor. Uykunuzu alamadığınızda dikkat dağınıklığı, derste uyuklama ve kendini derse verememe gibi sorunlar yaşarsınız. Uyku düzeninizi korumak sınav günü sorun yaşamamanıza yardımcı olacaktır.


Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak derslerinizde ve sınavlarınızda başarılar dileriz.