İşte Öğrenmenin 12 Harika Kuralı

İşte Öğrenmenin 12 Harika Kuralı

İyi bir eğitim bütün ebeveynlerin çocukları ile ilgili olarak kurdukları hayallerin başında gelmektedir. Birçok ebeveyn iyi bir eğitimin özel bir okuldan alınacağını bildiği için çocuklarını kolejlere göndermektedir. Peki eğitimde başarı için uluslararası geçerliliği olan doğrular nelerdir?

Birazdan sayacağımız maddeler bir genellemenin ürünleri. Fakat her bir öğrenci için aynı doğrular geçerli değildir. Bu yüzden bazı temeller belirlemeliyiz. Her öğrenci başarılı olamaz, başarılı olan öğrenci planı olan öğrencidir. Öncelikle planımızı belirlemeliyiz. Ardından aşağıda sayacağımız maddeler bizlere yardımcı olacaktır. 

Küçük Adımlar Atın
Atacağınız adımlar sizin nasıl bir şey inşa edeceğinizi belirleyecektir. Eğitim öğretim müfredatı, sosyal ilişkiler veya yapılması gereken görevler. Bunlar sürat koşuları değil uzun maratonlardır. Unutmamak gerekir ki hızlı bir başlangıç hızlı bir düşüşü de beraberinde getirir.

Her Zaman Başka Bir Yol Vardır
Öğrenme modelleri her geçen gün kendilerini yenilemektedir. Peki eğitimciler veya ebeveynler bu hıza ayak uydurabiliyorlar mı?

Öğrencilerin ilgisini sürekli canlı tutacak, onlara farklı sorular sordurabilecek şekilde, diyaloglarla geçen derslerin öğrenmeye bire bir etkisinin olduğu bilimsel verilerle açıklanan gerçeklerdendir. Bir öğrencinin bir konuyu anlamaması öğretim metoduyla alakalıdır ve başka bir yolla tekrar denenmelidir. Böylece öğrencinin öğrenme alışkanlıkları da öğrenilebilir. Çocuklarımız için kitaplara yardımcı internet sayfaları öğrenmede büyük farklar yaratacaktır.

Çevrenizdeki İnsanlara Güvenin
Öğretmenler için öğrencileri her şeyden önemlidir. Fakat öğrencilerin ebeveynleri ve kendi meslektaşları da bir halkanın diğer parçalarıdır. Eğitim öğretim işleri her zaman istenilen şekliyle devam etmeyecektir. Böyle durumlarda öğrencilerin yapmaları gereken öğretmenlerinden ve çevrelerinde bulunan tecrübeli kimselerden yardım istemektir. Her zaman başak bir yol vardır.

Merak, Öğrenmenin İlk Adımıdır
Eğer bir konuda merakınız yoksa öğrenmeye başlamanın da bir anlamı yoktur. Herhangi bir konuya öğrencilerin ilgisini çekecek onlarda merak uyandıracak bazı yönlerin anlatımıyla başlamak çocukların ilgisini arttıracak böylece verimlilikleri yükselecektir. Yine yaz tatili boyunca çocuklarımızın öğrenme yetilerini yükseltmek için böyle ilginç yönleri olan konuların seçilmesi yararlı olacaktır.

Deney... Deney.. Deney.
Öğretmek işi aslında bir zanaattır. Çocukları oyunlarla, öğrenmeleri gereken konuları daha eğlenceli hale getirerek ve yeni bir şeyler üreterek öğrenme işine adapte etmek önemli ve yararlı sonuçlar doğuracaktır.

Standartlarla Sınırlı Planlar Yapmayın
Planlarınızı müfredatlara, sayısal verilere veya herhangi başka genel standartlarla sınırlandırmayın. Her öğrenci her bir beyin farklı şekillerde ve yönlerde çalışır. Başarı için gerekli olan tek plan kişiye özel ve kişisel özellikler çerçevesinde yapılan planlardır.

Öğrenmek Sürekli Değişiyor
Günümüz dünyasında sürekli ve hızlı bir değişim içinde olan teknoloji, eğitimi de dönüştürmektedir. Aynı şekilde düşünce biçimleri ve değerler sistemleri de değişmektedir. Başarılı bir öğrenme için güncel olan bilgileri ve verileri takip etmeli kendimizi güncel bilgilerle donatmalıyız.

Net Olun
Herhangi bir konuda açıklama yaparken kısa ve öz cümleler kurup, konuyu veya durumu en net şekliyle anlatmak öğrenmenin en etkili ve kısa yoludur.

Pedagojik Formasyon Bilgisine Sahip Olun
Pedagojik formasyon denildiğinde akla; bir çocukla nasıl konuşulacağından, birbirine çok karıştırılan iki kavram arasındaki ince farklara kadar birçok konu gelmektedir. Öğrenme konusunda pedagoji ise öğretmek ile araştırma yapmayı öğretmek arasındaki fark kadardır. Çocuklara doğruları değil, kendi kendilerine doğrulara ulaşma yollarını ve doğruları akli melekeleri ile bulmayı öğretmeliyiz. Böylece ömür boyu kimseye muhtaç olmadan doğrulara ulaşabileceklerdir.

Öğrencilerin Önemli Sorular Sormalarına Yardımcı Olun
Çocukların önemli sorular sormalarına cevapları bilmelerinden daha fazla önem vermek öğrenmelerini teşvik etmek olacaktır. Soru sormayı öğrenen çocuklar cevaplara ulaşmayı da öğreneceklerdir.

İlgi Çekici Olun
Çocuklarınız tahmin edemeyecekleri konularda onlara sorular sorun ve ilgilerini cezbedin. Daha sonra onlar cevaplar için kolları sıvayacaklar ve cevapları arayacaklardır.

Merkeze Çocukları Alın
Eğitimin onlar için olduğunu unutmadan öğretmen veya ebeveyn olarak onları merkeze almalı, başarıyı ve başarısızlığı omuzlarına bir yük olarak değil sorumluluk ve görev olarak yüklemeli, her an yardıma hazır olmalıyız. Fakat balık vermemeli balık tutmayı öğretmeliyiz. Belki de bütün eğitim ve öğrenme faaliyetlerinde takınmamız gereken tutum bu olmalıdır.

Teknolojinin ve bilginin bu kadar hızlı ve kolay yayıldığı bir çağda öğrenmede bir o kadar zorlaşmaktadır. Doğru olmayan bir çok bilginin ve eğlencenin öğrenmenin önüne geçtiği düşünüldüğünde öğrenciler için doğru adımlar atılmasının zorunluluğu da böylece ortaya çıkmaktadır. Eğitimcilere ve ebeveynlere düşen doğru yolun açılmasıdır. Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak bizler yayınladığımız makale ve haberlerle sizlerin her zaman rehberiniz olacağız.