24 Kasım Öğretmenler Günü Tarihçesi

24 Kasım Öğretmenler Günü Tarihçesi

İnsan ilk eğitimini ailede alır ancak profesyonel olarak düzenli eğitim-öğretim ise okulda öğretmenler tarafından verilmektedir. Bir ülkenin geleceğinin teminatı olan çocuklar ve gençler tabiri caizse öğretmenlerin tezgâhından geçer. Bu denli büyük ve yüce bir görev üstlenen her öğretmen o ülke için bir övünç ve gurur kaynağıdır.

Öğretmenlere karşı beslenen saygı ve sevgi duyguları yılın her gününde ve hatta anında gösterilmedir. Ülke olarak her yıl 24 Kasım tarihini Öğretmenler Günü olarak kutlamakta ve öğretmenlere olan saygı ve sevgimizi göstermekteyiz.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NÜN TARİHİ

Öğretmenler günü dünyanın birçok yerinde farklı tarihlerde kutlanan hatta bazı ülkelerde resmi tatil ilan edilen bir gün. 1994 yılından beri çoğu ülkede öğretmenler günü UNESCO tavsiyesiyle 5 Ekim'de kutlanır.

UNESCO'nun 5 Ekim tarihini önemsemesinin nedeni ise; 1966 yılında Fransa'nın Paris şehrinde yapılan “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı” sonucunda UNESCO temsilcileri ile ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”ni oybirliği ile kabul edilişinin yıl dönümü olmasından dolayıdır.

Kültür ve dönüm noktalarına göre her ülkede farklılık gösteren öğretmen günü, ülkemizde 24 Kasım’da, 12 Arap ülkesinde (Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen) 28 Şubat’ta ve İran'da 2 Mayıs’da kutlanır.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ NEDEN 24 KASIM’DA

Ülkemizde Öğretmenler Günü 1981 yılından beri 24 Kasım tarihinde kutlanıyor. Geleceğimizin mimarı öğretmenlerimize verdiğimiz değeri 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde çeşitli etkinliklerle göstermeye çalışırız. Ülkemizde 24 Kasım tarihinin Öğretmenler Günü olarak seçilmesinin önemli bir nedeni vardır. Bu neden, Bakanlar Kurulu'nun Mustafa Kemal Atatürk’e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" unvanını vermesidir. Bu unvan, 24 Kasım'da Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayımlanması üzerine resmileşmiştir.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün öğretmenler ve eğitim ile ilgili sözleri;

"Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder."

"Unutmayınız ki sınıfta, Cumhurbaşkanı bile öğretmenden sonra gelir."

"En önemli ve feyizli görevlerimiz, milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu suretle olur."

"Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir 'millet' adını alma yeteneğini kazanamamıştır."

"Öğretmenler; yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır."

“Öğretmenler!... Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.”

“Cumhuriyet sizden "fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür" nesiller ister.”