Okul Bahçelerinin Öğrencilere Yararları Nelerdir?

Okul bahçeleri içinde geçirilen zamanlar öğrencilerin eğitim hayatları boyunca unutamayacakları güzel anlarla dolu olan anları bünyesinde barındırmaktadır. Sınıf arkadaşları ile gönüllerince eğlendikleri, oyunlar oynadıkları ve okuldan keyif aldıkları bu zaman dilimi içerisinde öğrenciler geleceklerine de yatırım yapmaktadırlar.

Sadece okul bahçeleri değil oyun parkları da yine çocukluğa dair unutulmaz anılarla dolu olan alanlardır. Parklarda daha önce tanışmadıkları yaşıtlarıyla da bir araya gelme imkanı bulan çocuklar farklı etkileşimler içine girebilmektedirler. Zihinsel ve fiziksel gelişimlerine açıkça katkı sağlayan bu alanlarda çocuklar biyolojik gelişimlerini tamamlarlar.

Ülkemizde özel eğitim olanaklarının gelişmesi ve kolej sayılarının artması ile birlikte öğrencilerin okullarda sadece bahçe ve oyun alanları değil, fiziki gelişimlerini olumlu etkileyecek bir çok tırmanış parkurları, havuzlar, spor imkanları gibi standart parklardan çok daha fazlasını bulabilecekleri spor, kültür-sanat ve entelektüel ilgilerini tatmin edici eğlendirici öğretici faaliyetleri yapma imkanına kavuşmuşlardır.

Haberimizin fotoğraf galerisinde Dünyanın çeşitli ülkelerindeki farklı mimari ve yapıdaki sanatsal parkları sizler için fotoğrafladık. Makalemizin devamında ise “Okul Bahçelerinin Yararlarını” maddeler halinde okuyabilirsiniz.

Eğitim Açısından Yararları
Okul bahçelerinde öğrenciler doğal ve sosyal bilimler ile matematik, edebiyat ve dil becerileri, beslenme, görsel sanatlar ve dekorasyon konuları, ve tabi ki spor başta olmak üzere birçok alanda bilgi ve beceri sahibi olabilmektedirler. Var olan yeteneklerini açığa çıkarma ve geliştirme konularında okul bahçeleri öğrenciler için müthiş bir zemin sağlayıcı olarak işlev görmektedir. Yapılan araştırmaların bizlere sunduğu sonuçlarda bu teoriyi kanıtlamaktadır.

Çevre Bilinci ve Doğa İle Bağlantı
Çocukların ağaçla, yeşille ve bitkilerle ilk elden tanıştıkları okul bahçeleri ve parklar, hepimizin geleceği olan doğa ortamını korumak ve kollamak adına önemli bir gelişmedir. Ayrıca çevre bilinci ve doğal ortamlarda oyunlar, çocukların odaklanma ve dikkat bozukluklarına iyi gelecek birçok yararlı sonucu da beraberinde getirmektedir.

Aktif Öğrenme Metodları
Sınıf içerisinde öğrenmenin ve anlamanın zor olacağı bitki, bahçe faaliyetleri ve diğer doğal ürünlerin öğrenilmesi, bahçe içerisinde öğrencinin özne olduğu birebir faaliyetler ile çok daha hızlı ve kalıcı bir öğrenmeye vesile olacaktır.

Yaşam Tarzı ve Beslenme
Öğrenciler arasında fast-food beslenme ne yazık ki yaygın bir gerçekliğimizdir. Çocukların beslenme alışkanlıklarındaki değişimler ise televizyon ve internet çağında önüne geçilemeyen bir hızda gerçekleşmektedir. Parklar ve okul bahçeleri işte bu değişime dur diyebilecek ender alanlardandır. Çocuklara sağlıklı yiyecekler sunmak, onları bu alana özendirmek ve bu alanda çalışmalarını sağlayarak aidiyet duymalarına yardımcı olmak okul bahçelerinin en önemli işlevlerindendir.

Bütün bu faydaların yanı sıra okul bahçeleri; toplum içerisinde nasıl hareket etmeleri gerektiğinden, arkadaşlık ilişkilerindeki sınır ve özgürlüklere kadar birçok toplumsal ve bireysel özgürlük ve sınırları öğretici alanlar olarak göze çarpmaktadır. Ayrıca tarihsel bağları güçlendirmek adına, tarihi parklar ve saraylar da yine eğitici ve öğretici faydalar sunmaktadır. Takım halinde nasıl başarılı olunabilir sorusunun cevabı; takım veya bireysel spor branşlarında öğrencilere hayat kurtarıcı bilgiler sunacaktır.

Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu ekibi olarak siz değerli veliler için hazırladığımız bu ve benzeri makaleleri sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Makalemizin fotoğraf galerisini gezmeyi unutmayınız.