Okul Zamanlarına Adapte Olmak

Okul Zamanlarına Adapte Olmak
Okullar başladı! Yeni bir eğitim-öğretim dönemine başlangıç yaptık.
 
Okulların açılmasının, ilk ders zilinin çalmasının üzerinden henüz çok zaman geçmedi. Çocuklarımızın yaz tatilinin ardından okul hayatına adapte olmaları konusunda yardıma ihtiyacı olabilir.
 
İşte size okul zamanlarına yumuşak bir giriş yapmanız için birkaç ipucu:
 
TUTUMUNUZA ÖZEN GÖSTERİN
 
Her çocuk okul dersleri için heyecanlı ve meraklı olmayabilir ancak olumlu bir tavır öğrenci üzerinde etkili olabilir. “Yaz tatili bitti artık derslerine odaklanmalısın!” demek yerine, daha olumlu olmayı deneyerek “Öğretmenine, bizim dağ gezintimiz hakkında bir şeyler anlatmanın onu heyecanlandıracağına eminim.” demek daha etkili olur.
 
Çocuğunuzu yeni okul yılı zamanında öğrenecekleri hakkında isteklendirin: “Bu yıl astronomi okuyacaksın. Bana yıldızlar hakkında bir şeyler öğretmen için sabırsızlanıyorum.” gibi cümleler kurarak onun meraklanmasını sağlayabilirsiniz.
 
SABAH RUTİNİNİZE ALIŞIN
 
Artık okullar başladığına göre sabah okul rutinini uygulayabilirisiniz. Kıyafet vb. hakkında kavgalar olmadan güne düzgün başlamanızın yüzde yüz garanti yolu aşağıdaki çizelgede verilmiştir:
 
> Sarılıp yatma. (Büyük çocuklarınız hala bunun için can atıyordur.)
> Giyinme. (4 yaşından itibaren çocuklar kıyafetlerini kendileri seçebilir ve yatmadan önce hazırlayabilir.)
> Kahvaltı çocuklarınız tam olarak giyinip hazır olduktan sonra edilir. (Eğer çocuğunuzun okul kıyafetlerini kirleteceğinden korkuyorsanız eski tişörtlerinizden birini giydirin.)
> Diş fırçalama.
> Ekstra zaman! (Bilgisayarda birkaç dakika takılıp oyun oynayabilirler.)
 
KURALLARINIZ OLSUN
 
Her ailenin, çocuğunun hafta sonu televizyon, bilgisayar ya da teknolojik aletlerde zaman geçirmesiyle ilgili farklı görüşleri vardır.
 
Düşüncelerinizi onlara belirtmek için aile toplantıları düzenleyin. Çocuğunuzun fikrini dile getirmesini isteyin ve bir noktada onunla uzlaşmanın yolunu bulun. Bunlara alışan çocukların bu tarz kurallara uyma olasılığı yüksektir.
 
BİR GECE ÖNCEDEN İŞLERİNİZİ YAPIN
 
Çocuklarınızın kıyafetlerini hazırlamasına yardım edin, kahvaltı için masayı hazırlayın, öğle yemeğini yapın, kahve makinesini hazırlayın, sırt çantasını ve okulda ihtiyacı olacak her şeyi hazırlayın (kendisi henüz yapamıyorsa).
 
ONDAN ERKEN UYANIN
 
Saatinizi ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz saatten 10 dakika erkene kurun. Eğer acele içinde olmazsanız çocuğunuz da daha rahat olur.
 
Böylece çocuğunuzla ilgilenebilmek için uygun olacaksınız ve o da sizin dikkatinizi çekmek için yaramazlık yapmaya gerek duymayacak. Kaotik, telaşlı bir ortam okul gününü güzel başlatmaz, aksine gerilimli bir ruh haline sebep olur.
 
OKULA HAZIRLIK ZAMANLARINI DEĞERLİ KILIN
 
"Ne kadar tahmin ederseniz edin okula hazırlanma süreci tahmininizden iki kat daha fazla olur."
 
Ekstra bir zaman varsa bunu eğlenceli bir şeyler yaparak harcayın ve çocuğunuzu şaşırtın. Bu onun okul gününe mutlu bir başlangıç yapmasını sağlar ve onu acele ettirmekten çok daha iyi bir yoldur.
 
BİRLİKTE KAHVALTI YAPIN
 
Kahvaltı masasında biraz kaliteli zaman harcamak (gazete okumamak, mailleriniz kontrol etmemek ya da yemeğe odaklanmamak) çocuğunuzun iyi kahvaltı etmesi açısından çok yararlı olur.
 
Sizinle geçirdiği zamanlar onun bütün günü boyunca aklında olur ve ona kendisini çok seven bir aileye sahip olduğunu hatırlatır.