Okul Ziyaretleri İçin Önemli 8 Terim

Okul Ziyaretleri İçin Önemli 8 Terim

Okulların çocuklara bilimi ve hayatı öğretmede farklı felsefeleri vardır. Ancak felsefelerini açıklarken kullandıkları şartları anlamıyorsanız, okul ziyaretiniz sırasında değerli bilgileri gözden kaçırabilirsiniz. Seçeneklerinizi araştırırken bu eğitim felsefesini anlayabilmenizde yardımcı olabilecek bazı yönetimsel terimler de vardır. İşte, okul ziyaretinizde duyabileceğiniz sekiz terim veya cümleyi içeren bir yardımcı rehber.

Sorgulama Temelli Öğrenme


Bu yaklaşımı kullanan okullar derslere ve ezberlemeye daha az ağırlık veriyor. Bunun yerine, öğrencilerin bir problemi veya soruyu çözmelerini sağlayarak yeni kavramları anlamalarına yardımcı olmak hedefleniyor.

Atalet hakkında bilgi sahibi olan beşinci sınıf öğrencilerinden kitapları bir sandalyeye koymaları, daha sonra sandalyeyi bir kaç santim öne itmeleri istenebilir. Kitapların ivme kazanarak nasıl ilerlediklerini görecekler ve sandalyeden atacaklar. Öğrenciler, uygulamalar ile analiz yapmak eğilimindedirler. Bu öğrenme yöntemine bazen problem temelli sorgulama denir.

Proje Tabanlı Öğrenme


Bu öğretim yaklaşımı, öğrencilerin farklı becerilere bağlanmasına ve yeni kavramları öğrenmesine yardımcı olmak için bazı projeler kullanır. Bir proje haftalar ya da aylar sürebilir. Yazı yazma, okuma, matematik, topluluk önünde konuşma veya video üretimi gibi işlemleri de içerebilir.

Cumhuriyet tarihini inceleyen dokuzuncu sınıf öğrencileri, Türkiye Cumhuriyeti’nin görev gücü üyesi olarak görev yapacakları bir tiyatro sergileyebilirler. Araştırmalar yapacak ve yeni bir ulusun liderlerine nasıl tavsiyelerde bulunacaklarını göstereceklerdir.

Çocuk Merkezli Öğrenme 


Bu yaklaşımda, çocukların doğal merakı öğrenme deneyimini yönlendirir. Öğretmen, çocukların önderliğini izler. Kar yağıyorsa, öğrenciler kar hakkında bilgi isteyebilir.

Çocuklardan biri yeni bir evcil hayvan olarak bir kurbağaya sahipse, sınıf kurbağaların karada ve su altında nasıl solumakta olduğunu öğrenmek için biraz zaman harcamak isteyebilir. Bu terimi genellikle okul öncesi dönemde ve ilkokulun ilk yıllarında duyacaksınız.

İşbirlikçi Takım Eğitimi veya Entegre Birlikte Öğretim


Bu yaklaşımı, bir genel eğitim öğretmeni ile bir özel eğitim öğretmeni kurar. Öğretmenler bir eklemeli sınıfta birlikte çalışırlar ve öğrenme sorunları olan ve olmayan çocuklarla beraber ilgilenirler. Öğrenciler genellikle küçük gruplara ayrılmışlardır. Öğretmenler talimi öğrencilerin ihtiyaçlarına göre uyarlayabilirler.

Demokratik Eğitim


Kendilerini bu şekilde tanımlayan okullar genelde standartlaştırılmış testlere karşıdırlar. Ayrıca, devlet tarafından finanse edilen özel okul şirketlerinin rolüne karşı koyma eğilimi gösterirler.

Demokratik okullar öğrencilerin katılımını ve kendine yönelmesini vurgular. Öğrenme ve dikkat sorunları olan bazı çocuklar bu ortamda gelişirler.

Disiplinlerarası Öğretim veya Tematik Öğretim


Bu yaklaşım tipik olarak matematik, İngilizce, tarih ve bilim gibi temel konuların öğretmenlerini bir araya getirir. Hedef, bu öğretmenlerin ders planlarını öğrencilerin belirli bir konuyu anlayışlarını genişleten yollarla düzenlemelerini sağlamaktır. Fakat tematik öğretim, bir öğretmen tarafından ilköğretim düzeyinde de öğretilebilir. Örneğin, Amazon yağmur ormanlarının ikinci sınıf bir disiplinler arası çalışması, dersleri bilim, okuma, yazma, coğrafya, matematik ve görsel sanatlar ile bütünleştirebilir.

Yüksek Destekli Testler


Bu terim genellikle bir devlet okulunda büyük bir etkiye sahip olabilen standartlaştırılmış testleri ifade eder. Düşük öğrenci başarı puanı olan okullar, ücretsiz ders verme, personel değiştirme veya tamamen kapanma gibi işleri yapabilir.

Devlet okullarının aksine, özel okullar hangi testleri kullanacaklarını seçebilirler. Devlet tarafından finanse edilmeyen okulların sınav puanlarını serbest bırakmaları gerekmez, ancak ebeveynler bunları görmek isteyebilir.

Harmanlanmış Öğrenme


Yüz yüze öğrenmeyi, sınıfta veya evde çevrimiçi olarak verilen öğretimle birleştirmek bazı yerlerde normal hale gelmektedir. Bu sistemi hibrid öğrenme olarak da tanımlayabilirsiniz.

Yeni konseptleri tanıtmak için video konferansları kullanarak bu yaklaşım öğretmenlerin sınıfta çocuklara anlayışlarını derinleştirmelerine ve problem çözme becerileri üzerinde çalışmasına yardımcı olmak için daha fazla zaman tanıyacak şekilde tasarlanmıştır.

Bunlar, çocuğunuz için en iyi okulun aranmasında karşılaşabileceğiniz bazı terim ve ifadelerden sadece birkaçı. Sitemizi takip etmeye devam edin ve daha fazla şart ve eğitim stratejileri keşfedin. Ne kadar çok şey biliyorsanız, çocuğunuz için doğru okul bulma şansınız o kadar yüksek olur.