Okula Dönüş Kaygısıyla Nasıl Başa Çıkılır?

Okula Dönüş Kaygısıyla Nasıl Başa Çıkılır?

En son ne zaman bir işe başladınız? Her yeni işe başlarken yaşanan gerginlik ve stres hakkında ne düşünüyorsunuz? Başlayacağınız işle alakalı neler biliyorsunuz? İş yerinizde iş arkadaşlarınız veya patronunuz nasıl insanlar? İşte nasıl gidip geleceksiniz? Bunları bir de bir öğrencinin gözüyle görelim.

Yeni bir okula başlıyor olmak, yeni arkadaşlar, yeni bir düzen ve öğretmenler, özel okulda ise yeni etkinlikler ve kolej günleri. Eğer öğrenci okula ilk defa başlıyorsa annesinden ve evden ayrılma, yeni bir oyun alanı ve arkadaşlar. Böyle bir durumda öğrenciler için stres elbette kaçınılmazdır.

Aileler içinde endişe olması normal bir psikolojik durumdur. 2015 – 2016 Eğitim Öğretim Yılı bilinmeyenlerle dolu olarak başlıyor. Var olabilecek bilinmezlikleri kolejler ve özel okullar özellikle kayıt zamanlarında velileri ve öğrencileri bilgilendirmekte böylece ortaya çıkabilecek olumsuzlukları gidermektedirler.

Stres ve kaygının çözümünün en büyük anahtarı ebeveynlerin ellerindedir. Özel okul veya kolejlere başlayacak öğrencilere en iyi yardım yine ebeveynlerinden gelecektir. Kaygının önüne geçmek için çocuklarınızla konuşmanız çözümün ilk adımı olacaktır. Okul başlamadan önce koleji ziyaret edebilir, öğretmenleri ile tanışabilir ve okulun bahçe ve diğer alanlarında zaman geçirebilirler. Böylece okula ve eğitime çocuklar ısınır, kaygı düzeyleri azalır.

Öğrencilerin zihinlerinde oluşan kaygıları gidermek için kitaplar da yine iyi birer yardımcı olabilirler. Çocukların aynı duyguları başkalarının da yaşadığını bilmesi onların kaygılarını normal seviyelere çekmeye yarayacaktır. Kolejlerde var olan kütüphaneler bunun en kolay yöntemi olacaktır.

Stres ve kaygıyı azaltmak için çocukların uyku saatlerini de düzenlemek gerekmektedir. Özellikle çocuklar tatilden dönüşlerde uyku düzenleri ile ilgili değişimlerde zorlanmaktadırlar. Okula gitmek istememe, yorgunluk ve hastalık belirtileri bu dönemde çocuklar üzerinde görülen kaygıyı arttırıcı etmenlerdir. Anne ve babalar kaygıların önüne sözel yardımlarla ve özel okulların rehberlik ve psikolojik danışmanlık servislerinden yardım isteyerek çözümler üretebilirler.

Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak stressiz güzel bir eğitim öğretim yılı dileriz.