Otizm Dostu Öğretmenleriniz Var mı?

Otizm Dostu Öğretmenleriniz Var mı?

Bir özel okulda en değerli şey nedir denilirse buna ne cevap verirdiniz? Akıllı tahta mı? Yemekhane mi? Duvarların ve mermerlerinin ne kadar kaliteli olduğu mu? Özel Okul tercih ederken hangi maddelere dikkat etmeliyiz?  Şimdi buna hep beraber bakalım.

Özel Okul ve Kolejler sizlerin en değerliniz olan çocuklarınızı emanet ettiğiniz yerlerdir. Gününün büyük bir vaktini öğretmeni ve arkadaşlarıyla geçiren çocuğunuz için en değerli şey ne olabilir? Tabiki öğretmeni ve arkadaşları.

Şimdi sizlere özel okul tercihinizde önemli olacak bir etkenden bahsedelim. Özel okul ile görüşme sırasında kurum sizlere öğretmen kalitesinden daha çok binasının ne kadar yeni olduğunundan, ne kadar para harcadıklarından, yemeklerinin ve yemekhanesinin kalitesinden, akıllı tahtalardan bahsediyorsa bir kere daha düşünmeniz gerekecektir.

Otistik Çocukların En İyi Dostu: Gölge Öğretmen


Önümüzdeki yıllarda daha değerli hale gelecek olan gölge öğretmenlik öğrenme, sosyalleşme ve hayata uyum sağlama gibi konularda zorluk yaşayan çocuklar için büyük kolaylık sağlayacaktır. 

Gölge Öğretmen Nedir?


Gölge öğretmen, otizm veya benzer sorunları olan çocukların gölgesi gibi sürekli olarak etrafında oluyor; çocuğa günlük rutinini hatırlatıyor, ödev ve sorumluluklarını yerine getirmesinde yardımcı oluyor. Dahil olduğu arkadaş grupları ile anlaşmasında yol gösteriyor. Çocuğunuzun cesaretlenmesinde destekçi oluyor.

Öğretmenin yapacağı şeyler çocuğun hangi konularda ne kadar yardıma ihtiyacı olduğuna bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Öğretmen bu gözlemlerini çocuğun diğer öğretmenleri, ailesi ve varsa görüştüğü diğer uzmanlar ile paylaşıyor, onlarla fikir ve bilgi alışverişinde bulunuyor. Böyle profesyonel bir bireysel destek alma imkanı bulunan çocuklar elbette daha iyi bir seviyede ve daha kaliteli bir kaynaştırma eğitimi almış oluyor. Gelişmeleride bu profesyonellikle daha hızlı oluyor.

Gruba uyum sağlama, sosyalleşme ve dikkat toplama gibi sorunları olup da böyle sorunları olmayan yaşıtlarıyla birlikte kaynaştırma eğitimi alan çocuklar gölge öğretmen sayesinde aradaki farkı daha çabuk kapatıyorlar. Ne yazıkki özel eğitim ihtiyacı olan çocuğa sahip veliler bir gölge öğretmenle birlikte çalışma imkanına sahip değiller.

Bazı aileler maddi açıdan zorlayıcı da olsa bu konuda ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Ülkemizde her geçen gün sayısı artan gölge öğretmenler ile erken dönemde verilen profosyonel ve bilinçli eğitim otistik çocuklar için büyük avantaj sağlıyor.

Sorumluluğunu üstelendiği çocuğa sözlü komutlar ile sorumluluklarını aşama aşama hatırlatan bu özel öğretmenler sayesinde otistik çocuklar okuldan ve arkadaşlarından alabileceklerinin en fazlasını alıyorlar.

Velilerin içini rahatlatan, sınıf öğretmeninin yükünü azaltan gölge öğretmenlerin sayısının her geçen gün artması bekleniyor. Ülkemizin batısında otistik çocuklar için bulunan kurumların sayısı hiç de az değil. Fakat gölge öğretmen modelinin tüm ülke etrafından hızlıca yayılması gerekiyor. İmkanı olan aileler otizm vb. sorunları olan çocukları için her geçen gün bir adım daha gölge öğretmen tutma yoluna gidiyorlar.