Otizme Karşı Farkındalık ve Empati Zamanı..!

Otizme Karşı Farkındalık ve Empati Zamanı..!

Susam Sokağı’na katılan son karakter Julia. Julia’nin diğer karakterlerden çok önemli bir farkı var. Julia bir otizm hastası.

Programın yapımcıları otistik çocuk sahibi ailelerin genelde karşılaştıkları sorunları ve sıkıntıları aşmaları ve hem ebeveynlerin hem de çocukların hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla Julia Karakterinin meydana getirdiklerini belirtiyorlar.

Gösterdikleri davranış farklılıkları nedeniyle; oyun oynamaktan, arkadaşlık yapmaktan ve herhangi bir grubun üyesi olmaktan alıkonulan veya engellenen otistik çocuklar da her çocuk gibi bu aktivitelerden mutluluk duymaktadırlar. Bu temel kabulden hareket eden Dr. Jeanette Betancourt ve arkadaşları oluşturdukları farkındalığı şöyle anlatıyor:

Bu proje 3 yıllık bilimsel bir çalışmanın sonucu. Otizm önemli ve yaygın bir sorun fakat bu sorunla ilgili yönlendirici doğru ve anlaşılır yayınlar yok. Bazı insanlar otizm ve otistik kelimelerini kullanmanın doğru olup olmadığını bile bilmiyorlar. Biz bir diyalog başlatarak bu tür sıkıntı ve huzursuzlukları ortadan kaldırmak istiyoruz.

“Biz Harikayız, 1, 2, 3” adlı dijital öykü kitabında yer verilen Julia, Susam Sokağı’nın ünlü karakterlerinden Elmo ile küçüklükten beri arkadaştır ve birlikte oyun parkına gitmektedirler. Oyun parkında Elmo Julia’yı Abby Cadabby ile tanıştırır. Üçü birlikte oyun oynarlarken Abby davranışlarına tam anlam veremediği Julia’nın kendisini sevmediğini ve oynamak istemediğini düşünür. Bunu fark eden Elmo ise Julia’nın diğer çocuklardan farklı davranabildiğini arkadaşına açıklar ve üçlü Elmo’nun yönlendirmeleri ile eğlenceli zaman geçirirler.

Öyküde otizmden kaynaklanan farklılıklar normalleştiriliyor ve doğru davranışların nasıl olması gerektiği anlatılıyor. Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu Ekibi olarak bu anlamlı durumu farkındalık ve empati ile bizlere anlatan Susam Sokağı ekibini tebrik ediyoruz.