Özel okul araştırmaya nereden başlamalı?

Özel okul araştırmaya nereden başlamalı?

Özel okul demek sadece yüksek miktarlar ödeyerek, çok konforlu, fiziksel ve sosyal imkanları çok iyi bir bina demek değil.

Özel okul, en kıymetli varlığımız olan çocuklarımızla birlikte, birçok zahmetler ile kazandığımız maddi varlığı da teslim ettiğimiz, karşılığında ise iyi bir eğitim, dolayısıyla iyi bir gelecek beklediğimiz kurumdur.

Çocuğumuzu emanet edeceğimiz eğitim kurumlarını araştırırken, araştırma süreci en önemli aşamadır. Çünkü okul, her yıl değiştirmenin göze alınabileceği bir kurum değildir. 

Bu bir risktir. Çocuğun ruhsal değişimine etki edebilir, daha sonra tercih ettiğiniz okul daha kaliteli bir okul olsa da, çocuk arkadaşlarıyla uyum yaşamakta zorlanabilir, alışkanlıklarını terk etmek istemeyebilir.

Bu yüzden diyoruz ki, ilk araştırma süreci hayati önemdedir. Bu süreçte nasıl bir yol izleyebileceğinizi aşağıda paylaşmaya çalıştık.

Dijital platformlarla araştırmaya başlayın

Dijital bir çağda yaşıyoruz ve bu çağda bir çok sektör gibi özel okullar da dijital platformlara taşındılar. Bunun yanında dijital platformları bir çatı altında toplayan Kolejiniseç gibi platformlar da var. 

Okul yorum sitelerinde veya forumlarında yer alan, veliler tarafından yapılmış şikayetleri dikkatle inceleyin. Hangi konularda tekrar eden şikayetler gelmiş dikkate alın.

Özel okul web sitelerini gezin ve olabildiğince detaylı incelemeye çalışın. 

Sunduğu imkanların sayfalarına olabildiğince detaylı bir şekilde bakın. 

Sayfa başlığına ve görsellere bakıp çıkmayın. 

Sayfa içerisindeki metinleri mutlaka okuyun, anlatım diline bakın. 

Okul, sizi ikna etmeye yetmeyen bir dil kullanılmışsa, görseller özensiz ve gelişi güzel serpiştirilmişse bir soru işareti koyun.

Okulun sosyal medya hesaplarını inceleyin. Başarılı bir sunum yoksa, özen gösterilmemiş ve önem verilmemişse, içinizi ilk bakışta tatmin edecek bir bilgi akışı, veri akışı yoksa, bunu dikkate alın.

Dijital bir çağda, özel olduğunu iddia eden bir okul, web sitesinde veya sosyal medyasında kendini yansıtamıyorsa, çocuğunuzun toplum karşısında kendisini tam anlamıyla yansıtmasını nasıl sağlayabilir diye bir soru şekillensin hafızanızda.

Dijital platformlarda sizi en fazla ikna eden okulları ajandanıza not ederek araştırma sürecine devam edin.

Eğitim festivalleri ve bilim yarışmalarının sonuçlarına bakın

Milli Eğitim Bakanlığı ve bağımsız diğer kuruluşların düzenlediği eğitim festivallerinin, bilim yarışmalarının sonuçlarına bakın. 

Hangi okullar, hangi dallarda bir veya birden çok başarı sahibi olarak, ödül almışlar bunlara mutlaka bakmalısınız.

Eğitim festivallerinde ve bilimsel yarışmalarda uzun yıllar başarı sergilememiş olan özel okulları elemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Bilimsel bir çağda yaşıyoruz ve okullarımızın çocuklarımızı yetiştirmek zorunda olduğu dünya, bilimin ve teknolojinin zirve yapacağı bir geleceğe sahip.

Özel okulda çocuk okutan yakınlarınıza danışın

Tecrübe her konuda olduğu gibi vbu konuda da önemli. Etrafınızda, çocukları özel okulda okuyan ailelerin tecrübelerine mutlaka başvurun. Okul tercihi yaparken hata yaptıkları noktalar var mıydı? Keyıt sürecinde ne gibi tecrübeler edindiler? Okula başlangıç sonrası ne gibi negatif ve pozitif süreçler yaşadılar? ve benzeri çoğaltılabilir sorular sorun. Örnek hikayeleri dinleyin.

Güvenilir imaj vermeyen eğitim kurumlarını doğrudan eleyin

Ülkemiz çok ciddi ve sıkıntılı bir terör sürecinden geçiyor. Sözde okullarda beyinlerinin nasıl yıkanarak, insanların bir suç makinasına dönüştürdüklerini yakın tarihte FETÖ ile gördük. Okul tercih ederken en fazla dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de bu. Milli Eğitim Bakanlığı ve Güvenlik Güçleri aralıksız olarak terör örgütüne karşı operasyonlarını sürdürmekteler. Fakat velilerin de bu konuda hassasiyetle davranması, çok fazla dikkat etmesi gerekiyor. Eğitimi kendisine finans kaynağı olarak gören terör örgütünün bürüneceği maskelere karşı dikkat ederek bu tür kurumlardan uzak durmalarını ve ilgili merciilere de gerekli şikayet başvurularını yapmalarını özellikle öneriyoruz. 

Güvenilirlik konusunda en ufak bir şüphe duyduğunuz kurumları doğrudan elemenizi hassasiyetle öneriyoruz.

Danışmanlık şirketlerinden faydalanın

Özel okul araştırma sürecinde bir alternatif de bu konuda hizmet veren danışmanlık şirketleri. Ücretli ve ücretsiz hizmet sunan bir çok danışmanlık şirketi mevcut. Bu şirketlerin amacı, çocuğunuzu iyi bir geleceğe hazırlama noktasında sizleri en doğru eğitim kurumlarına yönlendirmek.

Bu kurumların tecrübelerinden yararlanabilirsiniz. Aramaktan ve danışmaktan çekinmeyin. 

Bu noktada Kolejiniseç’in 0850 840 1 555 numaralı Whatsapp hattından da ücretsiz özel okul danışmanlık hizmeti alabilmeniz mümkün.

Yukarıda yapmış olduğumuz anlatımda, özel okul araştırmaya ilk başlangıç noktalarını paylaşmaya çalıştık. Umarız ki, çocuğunuzun geleceği için başarılı bir ilk adım atabilirsiniz.

Bir sonraki paylaşımda görüşmek üzere.