Özel Okul Bursluluk Sınavları Dönemi Başladı

Özel Okul Bursluluk Sınavları Dönemi Başladı
Özel okulların ve kolejlerin 2017 yılı bursluluk sınavları tarihleri henüz netleşmiş değil. Ancak bu sınavların Şubat ve Mart aylarında yoğun olarak yapıldığını biliyoruz.
Ayrıca bu süre zarfında TEOG a hazırlanan öğrencilerin bir de bu bursluluk sınavlarına girip başarı yakalaması biraz zor olabilir. Yani öğrenciler bursluluk sınavlarını iyi takip etmeli ve katılmak istedikleri sınavları önceden belirlemeliler.
 
Bursluluk Sınavı Nedir?
 
Bursluluk sınavları, özel okulların ve kolejlerin yeni öğrenci kayıtları için düzenlediği bir nevi seviye tespit sınavıdır. Bu sınavlara hem devlet okullarında okuyan öğrenciler hem de özel okullarda okuyan öğrenciler başvurabilmektedir. Sınavlarda belirli bir başarı gösteren öğrenciler, yüksek burs imkanları kazandığı için bu sınavlara hem velilerin hem de öğrencilerin yoğun ilgisi vardır.
 
Bursluluk Sınavlarına Katılım Ücretli Mi?
 
Sınav sistemi her okulda farklı uygulanabilmektedir. Bazı sınavlar ücretli iken bazılarına katılım ücretsizdir. Bu sebeple katılmak istediğiniz sınavın "başvuru koşulları" nı dikkatli okumalısınız.
 
Sınavlarda Verilen Burs İmkanları Nelerdir?
 
Sınavlar her okulda farklı koşullarda uygulandığı için burs oranlarında da bir standart bulmak zor. Okullar öğrencilere başarı durumuna göre %25'ten %100'e kadar burs imkanları sunuyor. Bazı okullar sadece 1. öğrenciye %100 burs imkanı verirken, bazı okullar da ise ilk 3 öğrenciye %100 burs verilebilmektedir.
 
Bursluluk Sınavları Hangi Tarihlerde Oluyor?
 
Bursluluk sınavları genellikle Şubat ve Mart aylarında yapılmaktadır. Ancak bazı okullar öğrenci kayıt süreçlerini daha hassas yapabilmek adına sınavlarını Ocak ayında yapabilmektedirler. Yani her özel okulun bursluluk sınavı farklı tarihlerde gerçekleşmektedir. 
 
Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak, özel okul ve kolejlerin bursluluk sınavlarını sizler için bir araya getirdiğimiz ve ön kayıt başvurusu aldığımız Kolej Bursları sayfamızı inceleyerek bursluluk sınavlarını takip edebilirsiniz.