Özel okul fiyatları düşecek mi?

Özel okul fiyatları düşecek mi?

Özel okul fiyatlarındaki artış konuşulurken, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Temel Liseler'in dönüşüm süreçleriyle alakalı üst üste açıklamalar geldi. Yapılan açıklamalar, temel liselerin özel okullara dönüşüm süreçlerinin hızlanacağının göstergesi. Peki bu dönüşüm özel okul fiyatlarına ne kadar yansıyacak?

Özel okulda yeterli marka olmayışı fiyatlar üzerinde etkili

Özel okul sektörünün yeterince okullaşamayışı, sektördeki bilinir markaların az sayıda olması ve sektördeki politikalar üzerindeki hakimiyetleri özel okul fiyatlarının belirlenmesinde de en büyük etken. Sektörde çok değişik skalalarda özel okul fiyatları görmek mümkün olsa da, marka kurumların fiyat politikaları yukarı doğru yükseldikçe, diğer kurumlarda fiyat politikalarında aynı oranlarda artışa gitmekte gecikmiyor.

Temel liselerin dönüşümü rekabete yeni oyuncular getirecek

Temel liselerin özel okula dönüşüm süreçleriyle birlikte, sektörde rekabetin de artacağı bir gerçek. Piyasaya özel okul olarak dönecek olan temel liseler yeni okul markalarının da habercisi. Özel okullarla aynı kulvarda eğitim yarışına girmek için hazırlanan temel liseler, dönüşüm süreçleriyle birlikte, kampanyalı fiyatlarla açılışa hazırlanıyorlar.

Aynı bölgede dönüşecek olan birden fazla temel lise demek, o bölgede eğitim kalitesinde de, fiyat rekabetinin de kızışacağının habercisi.

Özel okulların gireceği rekabet ortamından, veliler karlı çıkacak görünüyor.