Özel okul kayıt görüşmesine gitmeden önce dört madde

Özel okul kayıt görüşmesine gitmeden önce dört madde

Özel okul kayıt süreci her ebeveyn ve çocuk için çok önemli bir süreçtir.

Ebeveynler hayatlarındaki en değerli varlıkları olan çocuklarını ve maddi kazançlarını bir kuruma bağlarken, çocuklar için de geleceklerini şekillendirecek bir sürece atacakları adımdır.

Kayıt görüşmesi öncesi ön hazırlık süreci işletmek, doğru özel okul tercihi için önemlidir. Ön hazırlık sürecinde dikkate alınması gereken dört maddeyi sizler için derledik.

Birden fazla kurumu dijital ortamda inceleyin

Özel okullarla görüşmeye başlamadan önce, kurumları dijital ortamda incelemenizi, web sitelerine ve sosyal medya hesaplarına mutlaka bakmanızı öneriyoruz.

Web sitesi ve sosyal medya hesaplarında kurumun kendisini ne kadar yansıttığına dikkat edilmesi gerekiyor. Kullanılan dil, paylaşım stratejisi, sosyal medya hesaplarında çocukların mahremiyetine olan saygı, kurumsal imajın yansıtılış biçimi önemlidir. 

Veli yorum ve şikayetlerini dikkate alın

Özel okullarla ilgili en önemli verilerden biri de, dijital platformlarda okul ile ilgili yapılmış olan veli şikayetleridir.

Özel okul platformlarının birçoğunda yer alan pozitif yorumların ne yazık ki sahte olduğunu yazmak durumundayız. Bazı kurumlar için yapılmış, birbirine benzer yüzlerce pozitif yorum görebiliyorsunuz. Temkinli yaklaşmakta yarar var.

Dolayısıyla, isim duyurmuş olan platformlarda yapılan yorumları ve şikayetleri dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.

Özel okul ebeveynleriyle görüşün

Çevrenizde olan, özel okul ebeveynleriyle görmenizde fayda var. Onların tecrübelerini dikkatle dinlemenizi ve paylaştıkları detaylardan notlar almanızı öneriyoruz.

Bir soru listesi çıkartın

Yaptığınız ön araştırma sürecinde kategorize edilmiş bir soru listesi çıkartın. Bu çok önemli. 

Kategorize edilmiş derken şunu kastediyoruz. 

Okulun fiziki yapısıyla, sosyal imkanlarıyla, eğitim sistemiyle, rehberlik sistemi, sağlık ve ulaşım imkanlarıyla ilgili soruları ayrı başlıklar halinde derlemeniz, işinizi kolaylaştıracaktır.

Özel okul ziyaretiniz sırasında sormanız gerekirken sormadığınız, unuttuğunuz bir soru, hayati önem taşıyor ve kayıt sonrası vazgeçmek için çok geç olabilir.

Çıkardığınız soru listesini kurumsal iletişim yetkililerine sormaktan çekinmeyin.