Eğitici Oyunlar, Eğlendirici Bilgiler

Eğitici Oyunlar, Eğlendirici Bilgiler

Öğrenme; bir çocuğun hayatı boyunca süreklilik taşıyan ender olaylardandır. Ebeveynleri olarak anne ve babalar çocukları için en iyiyi tercih etme ve çocuklarına iyi birer hayat sunmak için ellerinden gelen gayreti göstermektedirler. Konu eğitim olunca özel okul ve kolejler tercih listelerinin ilk sıralarında gelmektedir.

Anaokulundan başlayıp liseye kadar devam eden özel okul eğitim hayatı öğrencinin hayata atılma döneminde de en önemli yetkinliğini kazandığı zaman dilimi olmaktadır. Özellikle okula ilk başladığı yıl olan ana sınıflarında öğrencilere eğitici oyunlarla okul sevdirilmekte ve eğitim hayatına eğlenceli bilgiler, eğitici oyunlar girmektedir.

Öğretici oyunlar; çocuklar için eğlenceli eğitimin en önemli araçlarıdır. Çocuk eğitiminde ise önemli bir yere sahiptir. Çocukların eğitici oyunları, mantıklı düşünmeyi öğrenme ve zihin geliştirme yanında çocukların öğrenirken eğlenmelerini sağlamaktadır. Özellikle tam gün eğitim veren özel okulların öğrencilerine sıkıcı öğrenme ve ödevler yerine eğlendirici ve eğlenceli eğitim oyunları sunmaktadırlar.

İşte önereceğimiz zaman kavramından eğlenceli bir eğitici oyun:

Çocuğunuza boş bir sayfa yaprak verin. Saati gözünüzün önünde bir yere koyun. Şimdi, diyelim 5 dakikada, çizebildikleri kadar farklı şey çizmelerini isteyin. Okuma yazma bilen çocuklar belirli süre içinde yazabildikleri kadar kelime de yazabilirler. Her dakikanın sonunda, zamanın bitmesine kaç dakika kaldığını söyleyin.

Bir kere çocuğunuzun kaç tane farklı şey yazabildiği veya çizebildiğine dair bir fikir edindiniz mi, oyunu her oynayışınızda fazladan bir nesne daha eklemeye çalışmalarını söyleyin.

Bu basit egzersiz, verilen bir zaman aralığında bir şeyi yapma ve bir amacı başarmayı tanıtır. Çocuklar birçok resim veya kelime düşünmek için hayal güçlerini kullanır, uygulanabilir olduğunda hecelemelerini geliştirir ve görevi başarıyla tamamladıklarında onur ve başarı hissi duyarlar. Ve gençken bunu düzenli olarak yaptıklarında, bir norm haline gelir ve sonraki yaşamlarında da devam eder.

Başka bir oyun fikri de renklerine ve boyutlarına göre sıralatarak çocuklara bozuk paraları tanıtmaktır. Biraz büyük çocuklar için bozuk paralar değerlerine göre de sıralatılabilir. Bu basit oyun çocuklarınız için paranın değerini anlamada çok etkili bir tanıtım olabilir.

Çocukların eğitici oyunları eğlenceli olduğunda, çocuklar öğrendiklerini fark etmeden öğrenmekten zevk alırlar. Öğrenme oyunları günlük aktivitelerden çıkarılabilir. Manavdan uzaklaşmak ve gittiğiniz yerde nesneleri saymak öğrenmeyi eğlenceli kılabilir. Tabelaları okumak da çocuğunuza yeni kelimeler öğretecektir.

Siz olmadığınız zamanlarda onları trafik işaretlerini veya vitrinlerdeki kelimeleri okumaları için teşvik etmeniz de okuma becerilerini geliştirmelerine ve zamanı geçirmelerine yardımcı olur.

Zaman konseptini öğrenme veya amaçları başarma olsun, bozuk paraları tanıma veya parayı öğrenme olsun, alfabeyi veya sayıları öğrenme olsun, çocukların eğitici oyunları bütün bir eğitim sürecinin ve çocuğunuzun gelişiminin paha biçilmez bir kısmıdır. Konu çocukların eğitici oyunları olduğunda, öğrenme eğlenceli olmalı, ve eğlence öğretici olmalı.

Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak 2015 – 2016 Eğitim Öğretim Yılı’nda başarılar dileriz.