Özel Okul Tercih Ederken Bu Maddelere Mutlaka Dikkat Edin!

Özel Okul Tercih Ederken Bu Maddelere Mutlaka Dikkat Edin!

Özel okulların sayısı hızla artıyor. Birçok özel okul şube sayısını artırıyor. Eğitim yöntemleri, fiziki yapıları, uygulamalar; afişleri bilboardları, reklam mecralarını donatıyor. Peki özel okul tercih ederken, reklamlarda görünene, bize yansıtılana mı dikkat etmeliyiz?

Özel okul tercihinde dikkat edilmesi gereken püf noktaları en objektif biçimde sizler için derlemeye çalıştık.

 

1- Okulun bulunduğu lokasyon ve okulu tercih eden kitle önemlidir. Her özel okulun her şubesi aynı kalitede demek değildir. Birçok eğitim kurumunun şubelerinin bayilik sistemi ile kurulduğunu düşünürsek, her şubede aynı eğitim kalitesinin olması beklenemez. Yani özel okulun markasını baz alarak, her şubeye gözünüz kapalı çocuğunuzu teslim etmeyin.

2- Okulun en az 5 yıl geriye doğru başarı oranlarına ve bu başarılardaki istikrarına göz atın. Başarı oranından kastımız sadece sınavlarda alınmış dereceler değil. Okulun vadettiği sistemle göstermiş olduğu ulusal ve uluslararası başarılar önemlidir. Mesele reklamını yapmak, bizde bu da var demek değil, reklamı yapılan modelin başarısı. Mesela "robotik eğitim" furyası var günümüzde. Peki okulun "robotik teknoloji yarışmalarında" gösterdiği başarılar neler? Kesinlikle dikkat edelim.

3- Kurumun fiziki yapısı, bölümleri, renkleri, yaşam alanları önemlidir. İlk gördüğünüzde, içeri ilk adım attığınızda içinizi karartacak, basık bir tavan, koyu renkler,  ve karmaşık bir ortamla karşılaştıysanız çocuğunuzu teslim etmeden bir kez daha düşünün. Çocuğunuz orada bütün bir gününü geçirecek ve geleceğe hazırlanacak. Bu bir çok ailenin görmediği çok önemli bir detay.

4- Çocuğunuzun derslerine girecek öğretmenlerin her birini kayıt öncesi tanımanız mümkün olmayabilir. Fakat okul idarecilerini ayrı ayrı tanımak isteyin ve her birini ziyaret etmekten çekinmeyin. En az 10 ar dakika olmak üzere vakitlerini rica edin. İletişim kurun. Okulda görev yapan öğretmenler hakkında da bir kanaat sahibi olmanıza yarayacaktır.

5- Sadece teorik eğitim sizi ikna etmesin. Pratik eğitimi sorgulayın. İster anaokulu olsun, ister ortaokul, ister lise eğitimi, pratik eğitimde tatmin edici somut uygulamalar arayın.

6- Her çocuk farklıdır. Bu, hamaset olsun diye söylediğimiz bir cümle değil. Her çocuk bir bireydir ve her bireyin bakışaçısı, yetenekleri, ilgi alanı farklılık gösterir. Çocuğunuzun ilgi alanlarını ortaya çıkarabileceğine sizi ikna eden bir okul olmasına önemle dikkat edin. Yanlış yönlendirilen birçok çocuğun geleceğinin heba edildiği bir ülkede yaşadığımızı unutmayın.

7- Dil eğitimine ayrı bir kapı açın. Dünya'nın giderek globalleştiği bir dönemdeyiz. Seyahat imkanları, ticaret imkanları aldı başını gidiyor. Teknoloji sayesinde dünyanın her noktasıyla iletişime geçebilmek mümkün. Tercih ettiğiniz özel okulda çocuğunuz hangi dillerin eğitimini alacak ve bu dilleri ne kadar kullanabilecek? Bu soruya tatminkar cevaplar arayın.

8- Tercih edeceğiniz okul çocuğunuzu Dünya'nın farklı coğrafyaları ile ne kadar tanıştırabilecek? Yurtdışı öğrenci değişim programları var mı? Üzerinde yaşadığımız coğrafyada yer alan kültürler ile farklı kültürleri harmanlayabiliyor mu? Araştırın, ikna olun...

9- Değerler eğitiminde hangi yöntem ve metodları kullanıyorlar? Beyin yıkamaktan öteye geçemeyen tek taraflı bir değerler eğitimi mi, yoksa gerçek anlamda çocuğunuza mana ve anlam katacak bir değerler eğitimi mi? Bu ikisi arasında çok büyük farklar var. Tercih edeceğiniz özel okul, çocuğunuza "değer" katacağına inandırmalı.

10- Özel okullar farklı olmak zorundalar. Hem devlet okullarından, hem de rakiplerinden. Araştırmalarınızda okulların birbirlerinden ne gibi farkları var, bunları mutlaka not edin ve değerlendirme aşamasında göz önünde bulundurun.

Her zaman söylediğimiz gibi, çocuklarımız geleceğimizdir. Geleceğimizi gözü kapalı herkese teslim edemeyiz.Eğitim maddiyatla ölçülemeyecek kadar değerlidir.

Değerli anne ve babalar; karar veremediğiniz noktada, Kolejiniseç'ten ücretsiz danışmanlık hizmeti alabileceğinizi unutmayın.

Her şey daha iyi nesiller için...