Özel Okul Tercih Etmek İçin Dikkate Değer 5 Neden

Özel Okul Tercih Etmek İçin Dikkate Değer 5 Neden

Ebeveynlerin, özel okullara, çocuklarının eğitim seçeneği olarak bakmalarının altında neler yatıyor? Türkiye'de ve dünyada özel okullara olan ilginin artmasında etkin olan faktörler neler? Bu listede, özel okulları eğitim tercihi olarak düşünmenin sebeplerini sunacağız. İşte özel okulu düşünmeniz için 5 neden!

1. Bireysel Dikkat

Ebeveynlerin çoğu, çocuklarının mümkün olduğunca kişisel ilgi görmelerini ister. Çocuğunuzu özel bir okula gönderirseniz, çoğu okuldan az sınıf mevcuduna sahip bir sınıfta olacak. Özel okullar ve kolejler 10-15 öğrenciden oluşan sınıf boyutlarına sahiptir. Az sayıda öğrenciden sorumlu olan öğretmen, her öğrencisine hak ettiği kişisel ilgiyi verebilir.

2. Ebeveyn Katılımı

Özel okullar, ebeveynlerin çocuklarının eğitimine aktif olarak katılmalarını bekler. Üç yönlü bir ortaklık kavramı, çoğu özel okulun çalışma şeklinin önemli bir parçasıdır. Doğal olarak, okul öncesi veya ilkokul seviyesinde bir çocuğunuz varsa, yatılı okuldaki bir çocuğun ebeveynseniz, eğitime katılımınızın derecesi muhtemelen daha fazla olacaktır.

3. Akademik Başarı

Başarılı bir özel okul test çözmeyi öğretmeyi hedeflemez. Öğrencilerine ne düşünmesi gerektiğini öğretmenin aksine, nasıl düşünüleceğini öğretmeye odaklanabilirler. Bu eğitim için önemli bir kavramdır. Kısa süreli, ezberci başarı sağlayan eğitim yöntemleri özel okullar için olumsuz tanıtım anlamına gelebilir.

Devlet müfredatı ve mezuniyet asgari gerekliliklerini karşılamaları özel okullar için yeterli olmaktadır. Bu durumda özel okullar, ilgi ve alakalarını tamamen öğrencilerinin üzerine yoğunlaştırırlar. Okul istenen sonuçları elde edemezse, ebeveynler kolayca başka bir okul bulur. Bu durum o okul için gerçekten büyük bir risktir.

Özel okul sınıfları küçük olduğu için çocuğunuz sınıfın arkasına gizlenemez. Bir matematik kavramını anlamadıysa, öğretmen bunu oldukça çabuk keşfedecektir. Düzeltmek için haftalar veya aylar beklemek yerine o konuyu anında tekrar edebilir.

4. Dengeli bir Program

İdeal olarak, çocuğunuzun okulda dengeli bir programa sahip olmasını istersiniz. Dengeli bir program; eşit ağırlıkta akademik yükler, spor ve müfredat dışı etkinlikler olarak tanımlanabilir. Çoğu özel okul bu tür dengeli bir programa ulaşmaya çalışır. Özel okullarda herkes ilgi duyduğu bir spor dalını yapma imkânı bulabilir.

Ders dışı aktiviteler dengeli bir programın üçüncü bileşenidir. Zorunlu sporlar gibi, öğrenciler ders dışı aktiviteye de katılmalıdır.

5. Dini Eğitim

Kamu okulları dinin sınıf dışında kalmasını sağlamalıdır. Özel okullar, okulun misyon ve felsefesine göre din eğitimi verebilir veya bunu görmezden gelebilir.

Eğer çocuğunuzun din eğitimini okulda almasını istiyorsanız tek yapmanız gereken, ihtiyaçlarınızı karşılayan bir okul bulmak.