Özel Okul Tercihi İçin Önemli 8 Kriter

Özel Okul Tercihi İçin Önemli 8 Kriter

Her ebeveyn çocuğunun başarılı olmasını ister. Bu nedenle daha kaliteli ve iyi bir eğitim için özel okullar tercih edilir. Özel okullarda daha fazla imkan ve öğrenciyle birebir diyalog olduğu herkesçe bilinen bir gerçektir. Ancak çok fazla özel okul olduğu için veliler bu seçimi yaparken zorlanırlar. Özel okul tercihi yaparken nelere dikkat etmelisiniz? İşte size 8 öneri!

1. Özel Okulun Eğitim Kalitesi


Bir kişinin başarılı olabilmesinin en önemli koşulu kaliteli bir eğitimdir. Kaliteli bir eğitim beraberinde sağlıklı bireyleri ve sağlam başarıları getirir. Özel okul tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli husus da eğitim kalitesidir. Özel okul tercihi yapmadan önce aklınızda bulunan özel okulların eğitim kalitelerini muhakkak araştırmalısınız. Bu araştırmayı ya çevrenizdeki özel okul tercih etmiş velilere sorarak ya da sitemizdeki ‘veli soru-cevap’ kısmını kullanarak yapabilirsiniz.

2. Yabancı Dil


Gelişen günümüz çağında yabancı dil çok önemli bir farkındalıktır. Üniversiteden mezun olmuş her iş adayında ikinci dil hatta üçüncü dil şartı aranmaktadır. İşte bu ikinci hatta üçüncü dil yeteneğinin kazanılması sürecinin ortaokulda başlaması ilerleyen yıllarda öğrencilere büyük avantajlar sağlar. Veliler özel okul tercihi yaparken yabancı dil şartını mutlaka göz önünde bulundurmalıdır. Ayrıca özel okullardaki ‘yabancı dil eğitim kalitesi’ de bu aşamada çok önemlidir.

3. Sosyal İmkanlar


Özel okulun sahip olduğu sosyal imkanlar da özel okul tercihi için önemli bir etkendir. Spor salonu, yüzme havuzu, kütüphane, yemekhane, satranç odaları vb. imkanların sağlanıp sağlanmadığını kontrol etmelisiniz. Zira çocuğunuz sosyal bir ortamda daha eğlenceli vakit geçirip daha fazla kendini geliştirebilir.

4. Özel Okulun Konumu


Özel okulun fiziki konumu önem verilmesi gereken başka bir husustur. Çocuğunuzu servise vermek istemeyebilirsiniz bu yüzden özel okulun fiziki konumunun çocuğunuzun güvenli bir şekilde gidip gelebilmesi için uygun olması gerekir. Ayrıca seçtiğiniz özel okul sizin belirlediğiniz çevrede çocuğunuzun sosyalleşmesini sağlar ve siz de kontrol sahibi olmuş olur, dolaylı yoldan çocuğunuzu korumuş olursunuz.

5. Servis Güvenilirliği


Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus özel okulun servis imkanları ve servis güvenilirliğidir. Son yıllarda artan ‘servis skandalları’ nedeniyle bu konuda özellikle titiz olmalısınız. Özel okulun servis güvenilirliğini çok iyi araştırmalı eğer tercih edecekseniz ona göre bir servise çocuğunuzu emanet etmelisiniz.

6. Diğer Velilerin Değerlendirmeleri


Özel okul tercihi yapmadan önce mutlaka diğer velilerle iletişime geçip fikirlerini almalısınız. Veli ve öğrenci memnuniyeti özel okulun kalitesi hakkında size fikir verecektir. İlk maddede de belirttiğimiz gibi bu konuda sitemizdeki veli-öğrenci soru-cevap kısmından yardım alabilirsiniz.

7. Çocuğunuzun Fikrine Kulak Verin


Tüm bunları yaparken çocuğunuzdan bağımsız hareket etmemelisiniz. Zira çocuğunuzun istemediği ve sevmediği bir özel okulda okuması okuldan soğumasına ve başarısı olmasına neden olur. Mutlaka çocuğunuzun fikrini almalı, ona göre özel okul tercihinizi yapmalısınız. Unutmayın ki önemli olan çocuğunuzun özellikleri ve ne istediğidir.

8. Özel Okulun Fiyatı


Fiyat tabi ki de önemli diğer bir etkendir. Tüm bunları yaparken kendi bütçenize göre hareket etmelisiniz. Hatta özel okul araştırmalarına başlamadan önce ayıracağınız bütçeyi belirlemeli ve o çerçevede araştırmalara başlamalısınız.

İşte tüm bunları yaparken sitemiz ‘kolejinisec.com’ size yardımcı olacaktır. Sitemizde yer alan özel okulları inceleyebilir, özel okulların fiyatlarını öğrenebilir ve özel okulların tüm iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Dilerseniz soru ve önerilerinizi bize Twitter ve Facebook hesaplarımız üzerinden ulaştırabilir ve hatta sitemizde yer alan WHATSAPP ikonuna tıklayarak bizimle birebir iletişime geçebilirsiniz.