Özel okul tercihinde bu 4 maddeye dikkat

Özel okul tercihinde bu 4 maddeye dikkat

Özel okul tercihlerinizi etkileyecek çok fazla madde var. Bunları zaman içerisinde paylaşıyor olacağız. Fakat en hayati dört maddeye öncelik verelim istedik. Paylaştığımız bu dört madde özel okul tercihinizi ciddi anlamda etkilemeli ve çocuğunuzu 4 maddede anlatmaya çalıştığımız eğitim kurumlarına teslim etmemelisiniz.

Eğitim başarısı olmayan okul

Bir eğitim kurumu düşünün, açıldığı günden itibaren hiçbir eğitim yarışmasına katılmamış veya katıldığı yarışma sonuçlarında bir derecesi yok. Böyle bir eğitim kurumunun nasıl bir açıklaması olabilir ki? Eğitmenlerinin yeterli olmadığı ve öğrencileri teşvik edemediği kanısı uyanmalı ve eğitimleri sonrası büyük bir yarışa atılacak olan çocuklarımızı böyle bir özel okula teslim etmemeliyiz.

Eğitmenleri moralsiz okul

Bir özel okula görüşmeye gittiğinizde okulun kurumsal iletişim departmanıyla görüşmekle yetinmeyin. Mutlaka eğitmenlerle de görüşmeyi talep edin. Branş öğretmenleriyle konuşun. Eğitmenlerin kurduğu cümlelere, beden dillerine ve mimiklerine çok hassas şekilde dikkat edin. Eğitmenlerinin cümleleri keskin, motivasyonu düşük ve moralsiz bir özel okulu kesinlikle tercih etmeyin. Bu motivasyonsuz durum kesinlikle çocuklarınıza yansıyacaktır.

Teknolojiden uzak okul

Bütün çocuklarımız mühendis olacak değiller. Kimisi sosyal alanlara yönelecek tabii ki. Fen bilimleri ve mühendislik  ne kadar gerekliyse, sosyal bilimler ve sanat alanları da bir o kadar değerli ve gerekli. Fakat teknoloji denilen kavram bütün bu bilimlere hizmet eden bir gerçeği içinde barındırıyor günümüzde. Yani teknoloji hem fen bilimlerine hem de sosyal bilimlere hizmet eden konumunda bugün. Reklam afişlerinde, bilimden, sanattan bahseden özel okulların, kullandıkları teknolojiler hakkında mutlaka bilgi alın. Okulu ziyaret ettiğinizde teknolojik araçları görmeyi isteyin. Günümüzde teknolojiden uzak bir okulun çocuklarımızı geleceğe hazırlayacağı sadece bir varsayımdır. 

Dil eğitiminde zayıf okul

İnsanların ceplerindeki küçücük cihazlarla dünyanın bir diğer ucu ile anlık iletişimler kurabildiği bir çağda yaşıyoruz. Çocuklarımız bizim gördüklerimizden çok daha fazlasını daha kısa süreler içerisinde görecek ve tüketecekler. Bu yüzden, çocuklarımızı dünya vatandaşı ilkesiyle yetiştirmeliyiz. Bunun en temel gereksinimi de dil öğrenmek. Özel okul tercih ederken dil eğitimindeki başarısını mutlaka sorgulamalı ve kanıtlanmış yeterlilikler talep etmeliyiz. Kendi coğrafyasına sıkışıp kalan değil, dünyanın her noktasına özgürce gidebilecek, insanlarla iletişimde zorlanmayacak şekilde öğrenciler yetiştirebilecek bir özel okulun kanıtlanmış dil yeterlilikleri olmalıdır.

Değerli veliler, görüştüğünüz özel okullar arasında çocuğunuz için hangisi daha uygun karar vermekte zorlanıyorsanız, Kolejiniseç özel okul danışmanlarına 0580 840 1 555 numaralı telefondan veya aynı numaraya Whatsapp üzerinden ulaşabilirsiniz.