Özel Okul Teşvikleri Kaldırılıyor

Özel Okul Teşvikleri Kaldırılıyor
TBMM'de görüşülen bütçe komisyonunda Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçesi görüşülürken Bakan Ziya Selçuk'un eğitim politikalarına yönelik önemli açıklamaları oldu. Bu açıklamalara göre MEB yepyeni hedefler edinmiş durumda. 
 
Gezici otobüs sınıfların devreye girmesi için çalışmalar yapılacağını söyleyen Bakan Selçuk, devlet okulu ve özel ilkokullarda tenefüs sürelerinin artırılacağını ifade etti.
 
Okullar arasındaki eşitsizliğe de vurgu yapan Bakan, bu eşitsizliği minimize edebilmek için adımlar atılacağını ve öğrenciler üzerindeki sınav baskısının azaltılmasının hedeflendiğini söyledi. Ancak, bu amaca yönelik olarak neler yapılacağı konusunda bir açıklama gelmedi.
 

Eğitim Müfredatı Esnekleştirilecek

 
Bakan Ziya Selçuk, eğitimde takip edilen MEB müfredatının esnekleştirilerek öğrenci merkezli bir hale getirileceğini söyledi. Öğrencilerin ilgi, yetenek ve mizaçları doğrultusunda daha esnek, daha modüler ve pratik ağırlıklı olarak güncellemeler yapılacak.
 

Özel Okul Teşvikleri Kaldırılacak

 
Özel okul öğrencileri için devlet tarafından verilen özel okul teşvikleri gelecek yıl artırılmış bir şekilde dağıtılacak. Özel okulların eğitim ve öğretim kademesine göre belirlenen teşvik miktarları, yıllık 3 bin 290 TL ile 4 bin 610 TL arasında değişecek. 
 
Bakan Selçuk, bu artırım sonrasında ise özel okul teşvikinin kademeli olarak kaldırılacağını söyledi.