Özel Okul ve Kolej Seçme Kılavuzu - 1

Özel Okul ve Kolej Seçme Kılavuzu - 1

Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak, çocuklarınız için ideal olan özel okul ve koleji bulmanıza yardım edecek bir ​​kılavuz hazırladık. 

Doğru özel okulu aramak bir hızlı olma yarışı değildir, bu hazırlık gerektiren bir maratondur. Neyse ki, yalnız değilsiniz. Özel okul seçme kılavuzumuzu adım adım izleyin. Yolunuz engellerle dolu olsa da, gözünüzü bitiş çizgisine, yani çocuğunuzun geleceğine dikin.

1. İhtiyaçlarınızı Özenle Düşünün

Ev ararken önceliğimiz nedir, iyi bir konumu olması. İş özel okullara gelince, motto, uygunluk olur. Bu uygunluk herkes için geçerli olan bir yaklaşım değildir. Bir özel okulu komşunuzun çocuğu için mükemmel kılan özellikler, aynı okulun siz ve çocuğunuz için doğru seçim olmasını gerektirmez. Ailenizin koşulları, çocuğunuzun bireysel güçlü yönleri ve ihtiyaçları, eğitim felsefeniz ve vizyonunuz, okul seçiminize katkıda bulunacaktır. 

Ülkemizde özel okullar sayısız ve çeşitlidir. Ayrıca, her geçen gün eğitime yeni bakış açıları getiren özel okullar açılmaktadır. Mükemmel akademik ve sportif programları olan okullar var. Bazı okullar, Montessori gibi ayrı bir eğitim felsefesi izlemektedir veya belirli bir dini eğitimi arayan velilere hizmet etmektedir. Sanat merkezli özel okullar, kız özel okulları, yatılı okullar var... ve bu çeşitlilik uzayıp devam ediyor. Öyleyse cazip broşürler veya web sitelerine göz atmaya başlamadan önce, ebeveynler olarak, bir özel okulda aradığınız özellikleri ve nedenlerini düşünmeye vakit ayırın.

Göz önünde bulundurmanız gereken hususlar:

 • Çocuğunuzun kişiliği, öğrenme stili ve akademik yeteneği.
 • Çocuğunuzun öğrenme güçleri ve/veya ihtiyaçları. 
 • Ailenizin değerleri, hedefleri ve öncelikleri. 
 • Eğitim harcamaları için bütçeniz. 
 • Çocuğunuzun okula giderken her gün ne kadar seyahat etmesine izin verirsiniz. 
 • Aradığınız akademik ortam türü nedir; temel eğitim müfredatı işlenen veya daha alternatif bir yaklaşım ve akademik odaklanmanın güçlü olduğu bir kurum mu? 
 • Küçük sınıflar veya belirli atletik tesisler gibi mutlaka bulunmasını istediğiniz özellikler. 
 • Karma veya aynı cinsiyetli bir okul mu, yatılı ve/veya günlük bir özel okul mu? 
 • Okul boyutu, küçük veya büyük bir özel okul mu arıyorsunuz? 
 • Program süresi: Çocuğunuzun yıllarca devam edebileceği bir ilk ve lise programına sahip bir okul mu arıyorsunuz?
 • Ders dışı aktivitelerin sizin için önemi.

Bu gibi temel ihtiyaçlarınızı boş bir sayfanın bir sütununa yazın. İkinci bir sütuna, dilek listenizi ekleyin; bunlar zorunlu olmayan noktalardır, ancak aradığınız özel okulu bulmak için birer bonus olacaklar. Seçkin bir müzik programı, yüzme havuzu, teknolojik odaklanma veya güçlü bir açık hava eğitim bileşeni gibi niteliklerin hepsi ikinci sütunda olmalı. Önceliklerinizi belirlemek ve sıralamak özel okul seçiminde önemlidir. 

Listenizi saklayın ve arama işlemi boyunca ona devamlı bakın. Önceliklerinizi göz ardı etmemeye çalışın.

2. Hazırlığınızı İyi Yapın 

Ödevinize iyi hazırlanın. Özel okul binası, bahçesi ve imkânları hakkında iyi bir bilgiye sahip olmak, siz ve çocuğunuz için doğru olan seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, çocuğunuzu okul arama sürecine dahil etmeyi unutmayın.

Hızlı ipuçları:

 • Aramanızı erkenden başlatın. Bir yıl önceden başlamak çok erken değildir. 
 • İlk elden araştırma yapın. Başkalarının deneyimlerine güvenmeyin. 
 • Kolejinisec.com web sitemizden iyi bir şekilde yararlanın; sitemizde, aradığınız bilgiye hızlı bir şekilde erişilebileceğiniz özel okul sayfaları bulunur. 
 • Birkaç okulla doğrudan temasa geçin ve size okul hakkında bilgilendirme yapmalarını isteyin. 
   

Artık bazı bilgiler topladıysanız, çocuğunuza uygun özel okulu bulmanıza yardımcı olmak için bu bilgileri iyi kullanmanın tam zamanı.

Kılavuzumuzu takip edin.