Özel Okullarda Başarı Ders Dışında da Önemlidir

Özel Okullarda Başarı Ders Dışında da Önemlidir

Tüm hızıyla ilerleyen yaz ile birlikte, birçok anne hala çocuklarını dersler dışındaki faaliyetlerle eğitim öğretim yılına hazırlamak için etkinlikler ve başarıya giden farklı yollar arıyor.

Boş zamanlarında televizyon karşısında oturan çocukların aksine zamanını bir futbol kampında, yüzme dersleri, ya da bir satranç kulübü ile ilgili aktivitelerle geçiren çocukların okula daha enerjik başladıkları bir gerçektir. Ayrıca ilk zamanlardaki ders başarıları kıyaslandığında farklı etkinliklerle zamanlarını değerlendiren öğrencilerin daha yüksek başarılar elde ettiği birçok araştırma ile ortaya konmuştur.

Bu durumun farkına varan kolej ve özel okullar birbirinden ilginç birçok ders dışı aktivitelerle eğitimi süslemiş ve öğrencilerin derslere olan ilgilerini korumayı başarmıştır. Bunu gerçekleştirmek için; yaratıcı drama, satranç kulüpleri, sergiler, kamplar ve sportif faaliyetler gibi etkinliklerle çocukları bir araya getirmektedirler. Enerjilerini etkinliklerle harcayan öğrenciler derslerde gösterdikleri başarılı performanslarla pozitif sonuçlar ortaya koymuşlardır.

Peki, ders dışı etkinliklerin başka ne gibi faydaları vardır?


Ders dışı faaliyetlerin faydalarını sayacak olursak: bütün bu faaliyetler öğrencilere değerli beceriler kazandırmaktadır. Spor harika bir seçenektir. Eğlenceli olmasının yanı sıra, spor el-göz koordinasyonu ve motor becerilerini geliştirmektedir. Çok sayıda sağlık avantajları da vardır. Spor harika bir egzersiz olmasının yanında sürekli aktif kalmanın önemini de öğretir.

Ayrıca egzersiz, diyabet ve kalp hastalığı oranlarının düşmesinde, bir ömür boyu sağlık yaşamayı sağlar. Spor, erken yaşta yaşanan stresi azaltır. Spor aynı zamanda işbirliği ve takım çalışmasını öğretir. Bütün bu etkinlikler, sosyal beceri ve güçlü dostluklar kurmak için harika bir yoldur.

Özellikle basketbol, futbol veya beysbol gibi takım sporlarında takım oyunu ve birlikte hareket etme duygusu ön plana çıkmaktadır. Yüzme gibi daha bireysel sporlarında büyük sosyal yararları göz ardı edilemeyecek derecede önemlidir. Çocuklar benzer ilgi alanlarına sahip diğer çocuklarla pratik yaparak başarı ve özgüven elde ederler.