Özel Okullar Hakkında 10 Bilgi

Özel Okullar Hakkında 10 Bilgi
Tüm ebeveynler çocuklarının en iyi ve verimli eğitimi almasını ister. Ve tabi ki bu amaç için araştırmalar yapar. Teknolojinin de gelişmesi ile birlikte özel okulları internet üzerinden de araştırma imkanı buldular.
 
Son zamanlarda ebeveynlerin okul tercihlerinin ilk sırasında özel okul veya kolejler gelmektedir. Peki veliler özel okullar hakkında ne kadar bilgiye sahipler?
 
İşte kolejler hakkında bilmeniz gereken 10 bilgi:
 

Özel Okullarda Eğitim Gören Öğrenci Sayısı

 
Ülkemizde özel okullara olan ilgi özellikle son yıllarda yüksek oranlarda artmaktadır. Devletin kolej öğrencilerine verdiği teşviklerle birlikte kolejlerde okuyan öğrenci sayısı her geçen gün artmaktadır. 2000’li yılların başında 223 bin olan kolej öğrencisi sayısı 2017 itibari ile 1 milyon öğrenciyi aşmıştır. İçinde bulunduğumuz yılda bu sayı 1 milyon üzerindedir. 
 
Özel okullar bir öğrencinin ihtiyacı olan her alanda en iyi hizmeti vermek için çalışmaktadır. Yatılı olarak öğrenimine devam etmek isteyen öğrencilere yurt hizmeti dahi veren kolejlerin yanı sıra sportif ve kültürel faaliyetlerde öğrencilerine sonsuz imkanlar sunan kolejlerde eğitim sistemimizde yerlerini almaktadırlar.
 
Özel Okullar Özel Sınıf ve Öğrenme Ortamları Sunar
 
Eğitim; gelişmiş teknolojilerle donatılmış sınıflar ve modern çağın gerektirdiği materyaller ile eğitim imkanı demektir. Teknolojinin yanı sıra müfredatın video ve görsellerle desteklendiği eğitim sınıfları, laboratuvarlar ve diğer alanlar kolejlerde öğrencilere en iyi olanakları sunmak için özenle tasarlanmıştır.
 
Sportif ve Kültürel Faaliyetlerle Eğitim Müfredatlarına Takviyeler Kolejlerde Mümkündür
 
Kolejlerin hemen hemen tamamında sportif ve kültürel faaliyetler için kulüpler kurulmuştur ve öğrenciler yetenek ve ilgilerine göre bu sportif kulüplere katılırlar. “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sloganı ile kolejler öğrencilerine düzenli ve disiplinli bir hayat sunmaktadır. Özel okulların maddi anlamda öğrencilerini desteklemesi ve turnuvalarla öğrencilerinin sportif başarılarda bir adım öne çıkmalarını sağlamaktadır.
 
Özel Okullar Disiplin ve Rehberlikleri İle Ön Plandadır
 
Veliler çocuklarını disiplinle ve kaliteli bir eğitim almaları için koleje göndermektedirler. Hem öğretmen hem idare hem de rehberlik departmanları açısından kolejler öğrencileri ile her alanda yakından ilgilenmekte ve olası sorunların çözümlerini kısa vadede halletmektedirler.
 
Ayrıca özel okullar kendi kural ve davranışlarını öğrencilerine yansıtmaktadırlar. Kurum aidiyetleri açısından kolejler öğrencilerine bir yere ait olma hissini ve duygusunu yaşatmaktadırlar. Topluma yararlı bireyler yetiştiren eğitim kurumları kendi örf ve adetleri ile de toplumsal farkındalıklar oluştururlar ve öğrencileri ile bir nesil yetiştirirler.
 
Kolejler Öğrencilerine Maddi Destekte Sağlar
 
Yıllık ücretlerle eğitim hizmetleri veren kolejler maddi anlamda ailelerin yüklerini hafifletmeyi de ihmal etmezler. Kolej bursları ile kolej fiyatlarında önemli oranlarda indirimler kazanmak mümkündür. Başarılı her öğrencinin kolejlerde kendisine yer bulması, ailesine daha az maddi külfetle eğitimini tamamlaması mümkündür.
 
Özel Okulların Sayısı
 
Ülkemizde okullaşma oranı ile birlikte özel okulların sayısı da artmaktadır. Anaokulundan itibaren liseye ve hatta üniversiteye kadar bütün eğitim seviyelerinde hizmet veren özel okulların 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı ile birlikte sayısı 7 bin 474 adettir. Çok çeşitli eğitim kurumlarını bünyesinde barındıran özel okullar, temel liselerin dönüşümü ile nicelik bakımından sayıca daha da artacaktır.
 
Özel Okullarda Özel İlgiyle Karşılanırsınız
 
Kolejlerde öğrenci sayılarının minimum seviyelerde tutulması, öğretmen-öğrenci, veli-öğretmen ve veli-yönetim ilişkilerinde bir samimiyet ve yakınlık oluşturmaktadır. Okul yetkilileri veya öğretmenler öğrencilerle birebir ilişkiler kurarak çözümler üretmekte ve sorunlara anında müdahil olmaktadırlar. Eğitim sadece sınıfta olan ve okul dışında biten bir durum değildir. Kolejler ders dışında da öğrencileri ile ilgilenmekte, öğrenciyi en doğru yönlendirme ile hayata hazırlamaktadırlar.
 
Kolej Yaşamı Aile Yaşamının Aynasıdır
 
Kolejlerde öğrenciler sürekli olarak öğretmenlerin kontrolleri altındadırlar. Derslerde sınıfta öğrenci sayılarının minimum seviyelerde olması öğretmenlerin bütün öğrencilerle birebir ilgilenmelerine olanak tanımakta, ders dışı faaliyet ve alanlarda ise rehber öğretmenler ile görevli diğer öğretmenler öğrencilerin bütün ihtiyaçları ile yakından ilgilenmektedirler. Bu kontrol mekanizması bir aile samimiyeti içerisinde gerçekleşirken aynı zamanda bir otoritede söz konusu olmaktadır.
 
Kolej Öğretmenleri Yüksek Nitelikli ve Kalitelidir
 
Kolejlerde çalışan öğretmenler kendi alanlarında uzmanlıklarını kanıtlamış pedagojik formasyonlarını ve yüksek eğitimlerini yine alanlarında tamamlamışlardır. Hatta birçok öğretmenin doktora seviyesinde eğitimlerini tamamladıkları kolejlerin istatistiklerinde yer bulmaktadır.
 
Özel Okullarda Devamlılık Esastır
 
Özel eğitim kurumları içinde bulundukları kampüslerinde yeni ve modern binaları ile yıllar boyunca eğitim dünyasına hizmet vermektedirler. Anaokulundan başlayarak eğitim hayatına devam eden bir öğrenci mezuniyetine kadar aynı kampüs içerisinde ve aynı eğitmenlerle yoluna devam etmektedir. Mezuniyetinden yıllar sonra eski bir öğrenci olarak öğrenci kampüsün hala yerinde olduğunu görecektir. Böyle bir aidiyet yalnızca kolejleri size sunacağı bir ayrıcalıktır.
 
Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak sizlerin kolej kayıtlarında ücretsiz danışmanlık hizmetleri ile 7/24 yanınızdadır. İyi bir eğitim dönemi ve mutlu tercihler dileriz.