Özel Okullar LGS Sistemi İle Öğrenci Alacak

Özel Okullar LGS Sistemi İle Öğrenci Alacak

Liselere giriş sisteminde düzenlenen TEOG'un kaldırılması sonrası veliler ve öğrenciler yeni gelen sistemle ilgili bir çok şeyi merak etmekte. Bu yazımızda sizin için yeni sistemi ele aldık. Ayrıca özel okul ve kolejlerin getirilen yeni sisteme entegrasyonu konusunda da merak ettiklerinizi bu yazımızda bulacaksınız.      

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG’un yerine gelecek olan yeni sistemi şu sözlerle açıklamıştı:

"Veli Tercihine Bağlı Kayıt Sistemi” adı verilen yeni sistemle öğrenciler evlerine en yakın 5 okuldan birini tercih edecek. Nitelikli okullara girmek isteyen öğrenciler ise 'isteğe bağlı olarak’ merkezi sınava girecek.

Yeni sistemi “Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sınavı” olarak açıklayan İsmet Yılmaz, kısa adına “Liseye Geçiş Sistemi” adını verdiklerini ifade etti.

LGS NASIL İŞLEYECEK?

Liseye Geçiş Sistemi'nde bir liseye yerleşmek için sınava girmek zorunlu değildir. Sınava girmek ya da girmemek kararını veliler verecektir. Veliler çocuklarını bu konuda istedikleri gibi yönlendirebilirler.

LGS’NİN AMACI NEDİR?

Sistemin asıl amacı liselere sınavsız geçiş imkanı sağlamaktır. Bunun yanısıra öğrencilerin üzerinden sınav yükünü ve stresini almak ve azaltmakta hedeflerinden biridir. Bakan İsmet Yılmaz yaptığı açıklamasında LGS’nin amacına şu sözlerle değinmişti:

Yaklaşık 1 milyon 200 bin öğrenci var. Yeni sistemle veliler, çocuklarını ortaokula kaydettiği anda hangi liseye gideceğini bilecek. Ortaokul ve lise arasındaki bağı kurmuş oluyoruz.

Tercihe bağlı ve adrese en yakın okula yerleştirme olacağı için bu yaştaki çocukların üzerindeki sınav baskısı da kalkmış olacak. Yüzde 90’ın üzerinde öğrenci için bu geçerli. Bu yolla öğrenciler sosyal, sportif etkinlikler için de vakit bulabilecekler.

LGS NE ZAMAN UYGULANMAYA BAŞLAYACAK?

LGS, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında yürürlüğe girecektir. Bu yıl liseye girmek için hazırlanan öğrenciler için ise 'geçiş sistemi'yle son merkezi sınav yapılacaktır.

LGS SINAVI NASIL OLACAK?

Sınav hakkında yapılan tartışmalarda soruların açık uçlu olacağına dair iddialar vardı fakat soruların çoktan seçmeli olacağı kesinleştirildi. Sınav 2 bölüm (sayısal-sözel) olup, 60 soruya 90 dakika şeklinde, tek oturum olacak şekilde planlanmıştır. 8.sınıf konuları ağırlıklı olacak şekilde 6-7-8. sınıfların konularını kapsayan bu sınavda temel dersler esas alınacaktır.

Sınava girmek istemeyen bir öğrenci adrese en yakın 5 okulu tercih edecektir. Sınava giren ya da girmeyen tüm öğrenciler için başvuru ekranında 5 tercih hakkı vardır.

Sınavı kazanamayan yaklaşık 1.1 milyon öğrencinin LGS ile liseye yerleşeceği düşünülüyor.

SINAV NE ZAMAN OLACAK VE NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Sınavın Haziran’ın ilk hafta sonu yapılması öngörülmüştür. Sonuçları ise Haziran ayı içerisinde sınava girmeyenlerin yerleştirme sonuçları ile aynı anda açıklanacağı belirtilmiştir.

ÖZEL OKULLARIN LGS İLE İLİŞKİSİ

En çok merak edilen konulardan biri olan özel okul ve yabancı okul öğrenci alımları da aydınlığa kavuşmuştur. Özel okullara ve yabancı okullara MEB’in uygulayacağı sınavı kullanabilme hakkı verildiği gibi kendi sınavlarını yapma hakkı tanındı.

Özel Okullar Derneği yaptığı açıklamada yeni sınav sistemine katılacaklarını belirtti. TEOG yerine gelen LGS özel okullar için de uygulanacak.

Özel Okullar Derneğinin, Milli Eğitim Bakanı Müsteşarı ile yaptığı görüşme sonucu dernek şu açıklamalarda bulundu:

“Sınavla öğrenci almak isteyen özel okullarla yapılan toplantıda, ortak bir görüşle bu yıl için bakanlığın yapacağı sınavın sonuçlarına göre değerlendirme ve yerleştirme yapılacağı daha önce belirtilmişti.

Bakanlıkla, onay alma ve teknik detaylar konusunda yapılan görüşme sonucu, sınavla öğrenci almak isteyen özel okullarımıza, bakanlığın yapacağı sınavın sonuçları kullanılarak yerleştirme yapılacağı netleştirildi.

Özel okullara öğrenci alımı ile ilgili kayıt takvimi geçen yıl olduğu gibi yapılacak. Kayıt süreci ve yerleştirmeye dair esaslar, Bakanlığın sınav sistemi ile ilgili açıklayacağı bilgiler çerçevesinde ayrıca kamuoyu ile paylaşılacak.”