Özel Okullarda Bursluluk Sınavı

Özel Okullarda Bursluluk Sınavı

Ülkemizde özel okul ve kolejlere artan ilgi dolayısıyla birçok veli en değerlisi olarak gördüğü çocuğunun eğitim hayatına, kaliteli bir özel okulda devam etmesini istemektedir. Artan bu ilgiden memnun olan özel okullar ve kolejler dönem dönem düzenledikleri bursluluk sınavları ile velilere yardımcı olmayı hedeflemektedir.

Maddi durumu yetersiz olan ilköğretim, ortaöğretim ve lise öğrencilerine tahsis edilen özel okul bursları, kaliteli eğitim arayışında olan veliler için büyük bir fırsat olmakta. Ayrıca, kolejlerin ve özel okulların kayıt dönemleri öncesinde yaptıkları bursluluk sınavları, okulun hedeflediği başarı seviyesindeki öğrencileri bulmasında da özel okula fayda sağlamakta.

Bursluluk Sınavı Nedir?

Bursluluk sınavları, özel okulların ve kolejlerin yeni öğrenci kayıtları için düzenlediği bir nevi seviye tespit sınavıdır. Bu sınavlara hem devlet okullarında okuyan öğrenciler hem de özel okullarda okuyan öğrenciler başvurabilmektedir. 

2017-2018 yılı eğitim-öğretim yılı kış sezonu devam ederken bazı özel okullar gelecek sene için bursluluk sınavları takvimlerini düzenlemeye başladı. Özel okul bursları, ilköğretim 3'üncü sınıf ile lise son sınıfa kadar, yüzde 100'e varan oranlarda veriliyor. 

Bazı okullar düzenledikleri bursluluk sınavlarına giriş için ücret talep edebilmekte. Velilerimiz, çocukları için hangi özel okul veya koleji hedefliyorsa okulun düzenlediği bursluluk sınavlarının tarihlerini ve başvuru şartlarını takip etmelidir.

Bursluluk Sınavları Hangi Tarihlerde Oluyor?

Bursluluk sınavları genellikle Şubat ve Mart aylarında yapılmaktadır. Ancak bazı okullar öğrenci kayıt süreçlerini daha hassas yapabilmek adına sınavlarını Ocak ayında yapabilmektedirler. Yani her özel okulun bursluluk sınavı farklı tarihlerde gerçekleşmektedir. 

Kolejiniseç Kolej Tercih Platformu olarak, özel okul ve kolejlerin bursluluk sınavlarını sizler için bir araya getirdiğimiz ve ön kayıt başvurusu aldığımız Kolej Bursları sayfamızı inceleyerek bursluluk sınavlarını takip edebilirsiniz.