Özel Okullarda Erken Kayıt Avantajları

Özel Okullarda Erken Kayıt Avantajları

Özel okulların her yıl sundukları imkânlardan olan erken kayıt dönemleri neden önemli? Veliler okul okul gezerek çocuğuna ve bütçesine uygun özel okulu ya da koleji bulmaya çalışıyor. Ancak bu uzun ve meşakkatli süreçte okul seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar gözden kaçabiliyor.

Öğrencisini özel okula kaydettirmek isteyen veliler, ilgilendikleri okulun sınav başarısına göre karar vermeyi tercih ediyor çoğu zaman. Esasında öğrencinin mutlu olabileceği ortamı yaratacak kurumları seçmek gerekiyor.

Çocuğu için en iyi olan ve bütçesine uygun bir okul arayan velilerin arayışı yaz tatilinin başından itibaren başlıyor. Genelde bazı veliler, okul seçerken nelere dikkat etmesi gerektiği noktasında kararsız kalıyor. Kolejiniseç olarak bu aşamada bazı tavsiyelerde bulunacağız.

Küçükler İçin En İyi Okul Eve Yakın Olan Okul

Veliler okul tercihi yaparken ilk olarak aile yapılarına bakmalı. Ailenin sosyo-ekonomik durumuna uygun bir okul tercih etmek ileride yaşanabilecek birçok sorunu ortadan kaldırabilir.

Küçük yaşlardaki öğrenciler için en iyi okul eve yakın olandır. Özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar şehir trafiğini de dikkate alınırsa eve yakın en az beş özel okul belirlenip sonrasında bu okulların gezilip görülmesi işlemi yapılabilir. Adresinize yakın özel okulları Kolejiniseç’in Kolej Bul özelliğini kullanarak filtreleyebilirsiniz. 

Göreceğiniz okulun konferans salonu, laboratuvarı, sınıfları mutlaka gezilmeli. Eğitim kadrosu, idare yapısı, okulda uygulanan müfredat ve özel programlar gibi birçok konuda bilgi edinmek gerekiyor. Kültürel, sanatsal, sportif faaliyetler için sunulan kulüp çalışmalarının incelenmesi de tercih noktasında velilere yardımcı olacaktır.

Öğrencinin Mutlu Olabileceği Bir Ortam Aranmalı

Özel okulların en önemli ve farklı özelliği öğrencilerin özel yeteneklerini ortaya çıkarabilmesidir. Bu noktada çevreden duyulanlarla hareket edilmemesini öneriyoruz. Çünkü bunlar gerçekten veliyi yanıltıcı sonuçlar doğurabiliyor.

İyi ve mutlu bir insan yetiştirecek bir ortam arayışı içinde olmak gerekiyor. Üzerinde durulan özel okulun sınav başarısının yanı sıra gerçekten çocuğun mutlu olabileceği bir ortam sunulup sunulamadığını araştırmak lazım. Çünkü eğitim, öğrenciyi hayata hazırlamaktır. Bunun için de okulun sınav ortalaması tek gösterge değil.

Erken Kayıt Avantajlarından Faydalanın

Özel okulların erken kayıt ve bursluluk sınavı avantajlarından fazlasıyla faydalanmak gerekiyor. Eğitim kurumları rekabete dayalı da olsa başarılı öğrencileri okullarında görmek istiyor. Bu durumun sonucu olarak da başarılı ve maddi imkânları kısıtlı öğrenciler için bir fırsat doğmuş oluyor.

O nedenle bu gibi imkânların değerlendirilmesi gerçekten önemli. Hem şunu da hesaba katmak gerekiyor, velinin çocuğunu göndermek istediği okul kontenjanını doldurmuş olabilir. Bu çokça rastlanan bir durum. O yüzden özel okulların erken kayıt tarihleri takip edilmeli ve sunulan bazı faydalardan yararlanılmalı.

Kayıttan Nasıl Vazgeçilir?

Erken kayıt avantajından yararlanarak çocuğunu bir özel okula kaydeden aileler sonra fikrini değiştirirse, öğrencinin kaydı e-okul sistemine girilene kadar cayma haklarını kullanabilirler. Bu noktada herhangi bir sorun yaşanmaz, maddi bir zarara da uğranmaz.

Ancak öğrencinin kaydı e-okul sistemine işlenmişse ve veli bundan sonra fikrini değiştirirse kurumun yüzde 10 oranında bir kesinti yapma hakkı bulunuyor.