Özel Okullarda Teknolojik Sınıflar

Özel Okullarda Teknolojik Sınıflar
Özel okullarda başta müfredat–teknoloji entegrasyonu olmakla birlikte sınıf içinde öğrenci ve öğretmenlerin teknoloji kullanımları günden güne artmakta.
 
Sınıflarda artık akıllı tahtaların yaygınlaşması ile birçok özel okulda sınıflar teknolojiye ayak uydurmuş durumda. Bunda en önemli etken eğitimin öğretmen merkezli yapıdan öğrenci merkezli bir hale dönüşmesi. 
 
Zamanla öğrencilerin ellerindeki iPadler veya laptoplar birer akıllı tahtaya dönüşüyor.
 
Özel okullarda birçok sınıfta düşük maliyet ile LCD ekranları ya da projektörleri kullanarak sınıf içinde paylaşım çok efektif ve kolay hale getiriliyor. Birçok özel okul sınıf yönetim yazılımına çok önem verip, ciddi yatırımlar yapmakta.
 

SINIF YÖNETİMİ

 
Sınıf yönetiminde en önemli etken tabi ki öğretmendir. Eğer öğretmen teknoloji sınıflara gelmeden önce yaptığı şekilde dersini anlatmaya devam eder ise teknolojinin eğitime hiçbir katkısı olmayacağı gibi öğrencilerde de dikkat dağılımına neden olabilir. Öğretmenin rolü “anlatan” yerine öğrenciye “rehberlik eden, yol gösteren” olarak değişmelidir.
 
Teknolojiyi sınıflarda nasıl etkili kullanılabilir?
 
1) Öncelikle müfredat gözden geçirilmeli, okul ve zümre tarafından belirlenen standartlar dikkate alınmalıdır.
 
2) SAMR – TPACK gibi eğitim modelleri incelenerek hayata geçirilmeli. Böylece teknoloji sadece kağıt ve kalem ikilisinin yerini dolduran birer araç olmaktan çıkacaktır.
 
3) Proje Tabanli Öğrenme tarzı modeller kullanılabilir.
 

ÖĞRETMENLERE YARDIMCI ARAÇLAR

 
Öğretim Yönetim Sistemi: Arayüzü öğretmenler için tasarlanmış sistemler sayesinde öğretmen, öğrencilerle ders kaynaklarını paylaşıp, bu sistemlerin sağladıkları farklı özelliklerle ödev, test, forum vb araçları kullanabilir.
 
Uygulamalar: Konunuza uygun çoğu ücretsiz olan uygulamalar ile öğrencilerin yaratıcılıkları ön plana çıkartılabilir.
 
Google Uygulamaları: Özellikle sınıf içerisinde öğrencilerin birlikte çalışmalarını sağlamak için hızlı ve renkli bir ortam sunar. Aynı zamanda öğrenciler verilerini Google Drive yardımı ile yedeklemiş de olurlar.