Özel Okulların Eğitim Takvimi Belli Oldu

Özel Okulların Eğitim Takvimi Belli Oldu

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel okul ve kolejlerin 2015 - 2016 Eğitim Öğretim yılının başlangıcını, 14 Eylül 2015 tarihi olarak belirlenmişti. Ve birçok kolej ve özel okul eğitim takvimini bu tarihe göre hazırlamıştı.

Ancak öğretmen, veli ve öğrenciler başta olmak üzere, eğitim camiasının ve turizm sektör temsilcilerinin eğitim ve öğretim yılı başlangıç tarihinin Kurban Bayramı sonrasına ertelenmesine ilişkin yoğun talepleri üzerine yeni görüşmeler yapılmıştır. Yapılan görüşmeler sonucunda Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı her derece ve türdeki özel okulların 2015-2016 eğitim öğretim yılının başlangıç tarihi 28 Eylül 2015 olarak değiştirilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci imzasıyla yayımlanan yazıya göre, 21 Ağustos’tan önce çalışma takvimlerini valiliklere onaylatan özel okullar kendi belirledikleri tarihte ders başı yapabilecek. Henüz çalışma takvimi onaylatmamış özel okullar ise, devlet okullarıyla birlikte 28 Eylül’de açılacak.

Bu durumda;

14 - 18 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılması gereken eğitim öğretim faaliyetleri dolayısıyla oluşacak aksaklık nedeniyle ders bitiş tarihi 17 Haziran 2016 olarak uzatılmıştır.

21 - 22 ve 23 Eylül 2015 tarihlerinde yapılamayacak dersler için yıl içinde yoğunlaştırılmış telâfi programı uygulanacaktır.

Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul beşinci sınıflardaki öğrencilerin eğitim ve öğretime uyum programları da okulların açıldığı ilk hafta içinde eğitim öğretim süreci ile birlikte gerçekleştirilecektir.