RAM Nedir? Ne İş Yapar?

RAM Nedir? Ne İş Yapar?

Çocuğunuzda herhangi bir eksiklik ( dil gelişiminde gerilik, anlama güçlüğü, uyum problemi, zeka geriliği, üstün zekalılık) fark ettiyseniz devlete bağlı olarak çalışan, her ilde hatta ilçede bulunan RAM yani Rehberlik Araştırma Merkezi’ne başvurabilirsiniz.

RAM NEDİR?


RAM (Rehberlik Araştırma Merkezi), eğitim-öğretim kurumlarının daha verimli ve doğru işleyebilmesi için araştırmalar yapan, aynı zamanda normal eğitim-öğretim programlarına adaptasyon sorunu yaşayan bireylerin tespit edilip gerekli testlerin yapılmasına olanak sağlayan ve bu testler sonucunda gerekli yönlendirmeleri yapan, devlete bağlı kurumlardır.

Tüm hizmetleri ücretsizdir.

Tüm illerde bulunur ve toplam 220 tane RAM vardır.

RAM, toplumun daha duyarlı ve bilinçli olmasına, yetersizlikleri nedeniyle toplumdan bireylerin soyutlanmamasına yardımcı olur.

RAM, Rehberlik ve Psikolojik Danışma ve Özel Eğitim Hizmetleri olmak üzere iki ana bölümden oluşur

RAM’IN GÖREVLERİ NELERDİR?


> Normal eğitim programlarını sürdürmekte zorluk çeken öğrencilere zeka testleri yapıp başarısızlık nedenlerini araştırır. Daha sonra öğrenciye en uygun eğitim ortamını tespit eder ve gerekli yönlendirmeleri yapar.

> Hayatımızın önemli seçimlerinden olan okul ve meslek seçimlerinde öğrencilere yardımcı olur.

> Özel eğitim okullarına gidecek olan öğrenciler için süreci takip eder.

> Davranış problemi olan öğrencilere davranış terapileri uygulanır ve sonuçları değerlendirilir.

> İl Rehberlik Çerçeve Programı’nı hazırlar ve tüm okullara dağıtır.

> Yılsonunda okullardan gelen Rehberlik Çalışma Raporlarını inceler ve Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sunar.

> Üniversitelerle araştırmalar yapıp sonuçlarını değerlendirir.

RAM’DAN NASIL YARARLANABİLİRİM?


Öncelikle eğer çocuğunuzda herhangi bir farklılık fark ediyorsanız okuldaki rehberlik servisine başvurun. Daha sonra rehber öğretmenin yaptığı incelemeler sonucunda gerekli form ve belgeler doldurulup RAM’a yönlendirilir. RAM’da yapılan gerekli testler ve ölçme-değerlendirmeler sonucunda çocuğunuza uygun devlet bünyesinde bulunan özel eğitim kurumuna yönlendirilmesi yapılır.

Bunların yanı sıra çocuğunuzun eğitime destek için kurulmuş Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri de bulunmaktadır. Bu hizmetten yararlanabilmek için çocuk psikiyatrisi bulunan herhangi bir devlet hastanesinden alınan raporla RAM’a başvurmanız gerekir. RAM’ın bu raporu değerlendirmesi sonucunda da rehabilitasyon merkezinden destek alabilmesi için bir rapor daha hazırlanır.